Choroby
Gęsia stopka – co to i jak leczyć zapalenie?
Gęsia stopka to stan zapalny, który powoduje ból pod kolanem, od wewnętrznej strony. Pojawia się w miejscu połączenia (przyczepu) trzech mięśni: krawieckiego, smukłego i półścięgnistego.
Uszkodzenie zginacza kolana
Mięśnie zginające staw kolanowy, potocznie zwane zginaczami, zlokalizowane są w tylnej części uda. Ich uszkodzenia nie są powszechne, ale mogą dotknąć przede wszystkim sportowców.
Dna moczanowa – przyczyny, objawy i leczenie
Dna moczanowa to choroba polegająca na odkładaniu się kryształów kwasu moczowego w tkankach i w płynie stawowym. Objawia się atakami silnego bólu stawów, któremu towarzyszy ograniczenie ruchomości.
Torbiel Bakera
Torbiel Bakera jest w większości przypadków objawem choroby stawu kolanowego a nie chorobą samą w sobie. Występowanie torbieli Bakera obserwuje się w każdym wieku jednak najczęściej u osób starszych.
Reumatoidalne zapalenie stawów
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to przewlekłe i postępujące schorzenie, diagnozowane najczęściej u kobiet po 40. roku życia. Nieleczony RZS prowadzi do destrukcji stawów.
Zapalenie gęsiej stopki
Zapalenie gęsiej stopki dotyka przede wszystkim sportowców i zwykle jest efektem przetrenowania. Wbrew nazwie, ten zespół dolegliwości dotyczy okolic kolana, a nie stopy.
Choroba Osgood-Schlattera – przyczyny, objawy i leczenie
Choroba Osgood-Schlattera to tzw. jałowa martwica guzowatości piszczeli. Dotyka najczęściej dzieci w wieku 12-15 lat, szczególnie chłopców w okresie skoku wzrostowego i o dużej aktywności fizycznej.
Zapalenie kaletki przedrzepkowej
Kaletka przedrzepkowa, ze względu na swoje centralne położenie, jest jedną z najbardziej narażonych na urazy częścią kolana. Mogę one skutkować powstaniem stanu zapalnego.
Zwichnięcie rzepki
Do zwichnięcia rzepki dochodzi przeważnie podczas aktywności fizycznej. Polega ono na wysunięciu się jej z prawidłowego miejsca, czyli bruzdy międzykłykciowej kości udowej.
Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego
Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego (gonartroza) to jedna z najczęstszych przyczyn przewlekłego bólu kolan. Dotyka najczęściej kobiet, osób otyłych oraz w podeszłym wieku.
Przerost fałdów maziowych
Przerost fałdów maziowych stawu kolanowego (plicae) nie stanowi choroby samej w sobie, ale może być przyczyną uporczywych dolegliwości w obrębie stawu kolanowego.
USZKODZENIE WIĘZADŁA KRZYŻOWEGO TYLNEGO (PCL)
Więzadło krzyżowe tylne (PCL) to jeden z głównych stabilizatorów stawu kolanowego. Do jego uszkodzenia dochodzi najczęściej podczas uprawiania sportów kontaktowych (np. sporty walki).
Uszkodzenie MCL
Uszkodzenie więzadła pobocznego przyśrodkowego (MCL) jest jednym z najczęściej występujących urazów kolana. Dochodzi do niego przy uderzeniu koślawiącym.
USZKODZENIE WIĘZADŁA KRZYŻOWEGO PRZEDNIEGO (ACL)
Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL) należy do najczęstszych urazów kolana. Ten rodzaj kontuzji dotyczy zazwyczaj osób uprawiających sport, który wymaga nagłych obrotów.
Uszkodzenia chrząstki stawowej
Większość uszkodzeń chrząstki stawowej występuje jako skutek różnych urazów czy kontuzji. Najczęściej dzieje się to w wyniku uderzenia kości o kość lub cyklicznych przeciążeń.
Złamanie nasady bliższej kości piszczelowej, nasady dalszej kości udowej i rzepki
Złamanie nasady bliższej kości udowej oraz nasady dalszej kości piszczelowej objawia się dużym bólem w okolicy kolana, który nasila się wraz z wykonywaniem nawet najmniejszych ruchów.
USZKODZENIE ŁĄKOTEK KOLANA
Uszkodzenie łąkotek, zwłaszcza łąkotki przyśrodkowej, należy do najczęstszych urazów w obrębie kolana. Wynika to z faktu, że są to struktury bardzo delikatne i narażone na duże przeciążenia.
Chondromalacja/chondropatia stawu rzepkowo-udowego
Chondromalacja (chondropatia) stawu rzepkowo-udowego może skutecznie utrudnić nam codzienne funkcjonowanie. To choroba przedniego przedziału stawu kolanowego, polegająca na uszkodzeniu chrząstki.
Kolano Skoczka
Kolano skoczka to zmiana przeciążeniowa więzadła rzepki. Najcześciej występuje u osób aktywnych, u których częstym elementem treningu jest wyskok.
Zwichnięcie stawu kolanowego
Zwichnięcie stawu kolanowego jest najcięższą postacią uszkodzenia aparatu torebkowo-więzadłowego i tym samym jedną z najpoważniejszych kontuzji w obrębie tej części ciała.
Infekcja bakteryjna stawu kolanowego
Bakteryjne zapalenie stawu kolanowego to bardzo poważna choroba, która nieleczona może doprowadzić do trwałego uszkodzenia stawu.
Woda w kolanie
Zwiekszona ilość płynu w stawie kolanowym, potocznie zwana „wodą w kolanie”, jest jednym z częściej pojawiających się objawów świadczącym o patologii stawu kolanowego.