Phone menu@2x

Choroby

Thumb big untitled

Kolano Skoczka

Kolano skoczka to zmiana przeciążeniowa więzadła rzepki. Najcześciej występuje u osób aktywnych, u których częstym elementem treningu jest wyskok.

URAZY
Thumb big posteriorkneedisclocation

Zwichnięcie stawu kolanowego

​Zwichnięcie stawu kolanowego jest najcięższą postacią uszkodzenia aparatu torebkowo-więzadłowego i tym samym jedną z najpoważniejszych kontuzji w obrębie tej części ciała.

URAZY
Thumb big bdf

Infekcja bakteryjna stawu kolanowego

​Bakteryjne zapalenie stawu kolanowego to bardzo poważna choroba, która nieleczona może doprowadzić do trwałego uszkodzenia stawu.

Thumb big 30415550 1805627166156711 3972192764174532608 n 2

Woda w kolanie

Zwiekszona ilość płynu w stawie kolanowym, potocznie zwana „wodą w kolanie”, jest jednym z częściej pojawiających się objawów świadczącym o patologii stawu kolanowego.

ZWYRODNIENIA
Thumb big soccer 1032620 960 720

CHOROBA OSGOOD-SCHLATTERA czyli jałowa martwica guzowatości kości piszczelowej

Choroba Osgood-Schlattera występuje zazwyczaj u aktywnych sportowo dzieci, najczęściej chłopców w wieku ok 10-14 r.ż.

ZWYRODNIENIA
Thumb big leg2

PRZEROST FAŁDU MAZIOWEGO MEDIOPATELLARNEGO

​Przerost fałdu maziowego mediopatellarnego (plica mediopatellaris) nie stanowi choroby samej w sobie jednak może być przyczyną uporczywych dolegliwości bólowych stawu kolanowego.

PRZECIĄŻENIA
Thumb big 5541980352 8ac50d1959 b

CHOROBA ZWYRODNIENIOWA STAWU KOLANOWEGO

​Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego występuje w miarę postępu uszkodzenia chrząstki stawowej stawu kolanowego i dotyczy najczęściej ludzi w średnim wieku oraz osób starszych.

ZWYRODNIENIA
Thumb big 1024px patellaluxation

ZWICHNIĘCIE RZEPKI

​Zwichnięcie rzepki, to wysunięcie się rzepki z jej prawidłowego miejsca jakim jest bruzda międzykłykciowa kości udowej. Najczęściej rzepka ulega zwichnięciu do boku.

URAZY
Thumb big rodilla

USZKODZENIE WIĘZADEŁ POBOCZNYCH STAWU KOLANOWEGO – MCL, LCL

MCL zapobiega koślawieniu kolana, czyli „uciekaniu” stawu kolanowego do wewnątrz. LCL zapobiega szpotawieniu, czyli „uciekaniu” stawu kolanowego na zewnątrz.

URAZY
Thumb big gray352

USZKODZENIE WIĘZADŁA KRZYŻOWEGO TYLNEGO (PCL)

Zerwanie PCL to stosunkowo rzadki uraz, mający miejsce w sytuacji przyłożenia dużej siły na kość piszczelową w kierunku grzbietowym.

URAZY
Thumb big mrt acl pcl 01

USZKODZENIE WIĘZADŁA KRZYZOWEGO PRZEDNIEGO (ACL)

Piłka nożna, narciarstwo oraz koszykówka to główne sporty, w czasie których dochodzi do zerwania ACL. Mechanizm urazu to zwykle bezpośrednie uderzenie bądź skręcenie.

URAZY
Thumb big patella bipartita

ZŁAMANIE NASADY BLIŻSZEJ KOŚCI PISZCZELOWEJ, UDOWEJ I RZEPKI

​Złamanie nasady bliższej kości piszczelowej, udowej i rzepki dotyczy wszystkich osób, których aktywność wiąże się z zeskokiem.

URAZY
Thumb big typical arthroscopic surgery incisions   knee

USZKODZENIA ŁĄKOTEK

Do uszkodzenia łąkotek może dojść w przebiegu urazu stawu kolanowego – skręcenie, urazu bezpośredni, a także w sytuacji zmian przeciążeniowo-zwyrodnieniowych.

PRZECIĄŻENIA, ZWY...
Thumb big chrzastka

Uszkodzenia chrząstki stawowej

Uszkodzenia chrząstki następują w czasie urazów stawu kolanowego, jak również podczas powtarzających się mikrourazów i przeciążeń.

PRZECIĄŻENIA
Thumb big screen shot 2016 12 06 at 17.00.44

Chondromalacja/chondropatia stawu rzepkowo-udowego

Chondromalacja stawu rzepkowo-udowego jest patologią przedniego przedziału stawu kolanowego polegająca na uszkodzeniu chrząstki na powierzchni stawowej rzepki.

ZWYRODNIENIA
Thumb big screen shot 2016 12 06 at 16.58.46

Przeciążenie więzadła rzepki, czyli "kolano skoczka".

„Kolano skoczka” to zmiana przeciążeniowa więzadła rzepki. Najcześciej występuje u osób aktywnych, u których częstym elementem treningu jest wyskok.

PRZECIĄŻENIA