Mięśnie zginające staw kolanowy, potocznie zwane zginaczami, zlokalizowane są w tylnej części uda. To właśnie one odpowiadają za poprawny i płynny ruch kończyny. Ich uszkodzenia nie są powszechne, ale mogą dotknąć przede wszystkim sportowców. W grupie największego ryzyka są biegacze i osoby uprawiające dyscypliny wymagające nagłych przyspieszeń oraz częstych zmian kierunku przemieszczania (np. piłka nożna, tenis, koszykówka czy rugby). Nasilone dolegliwości potrafią uniemożliwić kontynuowanie jakichkolwiek aktywności fizycznych, a nawet utrudniać chodzenie.

Umiejscowienie zginaczy



Zginacze przyczepione są z jednej strony do guza kulszowego na miednicy, a z drugiej do kości piszczelowej lub strzałkowej. W skład tej grupy wchodzą: mięsień półbłoniasty, półścięgnisty oraz dwugłowy. Oddziałują na staw kolanowy (zginanie) oraz na biodrowy (prostowanie).

Przyczyny uszkodzenia



Do kontuzji zwykle dochodzi w wyniku dynamicznego, gwałtownego przyspieszenia, najczęściej podczas koncentrycznej pracy mięśnia. Wówczas uszkodzeniu ulegają struktury przechodzące w ścięgno, gdyż charakteryzują się one zmniejszoną rozciągliwością. Wśród czynników sprzyjających wystąpieniu urazu zginacza wyróżnia się głównie:

  • ogólne przetrenowanie, skutkujące przemęczeniem mięśni,
  • zbyt duże przeciążenia kończyn dolnych,
  • dysproporcję sił między przednią a tylną stroną uda,
  • brak odpowiedniej rozgrzewki przed podjęciem wysiłku fizycznego,
  • niewłaściwą regenerację.
  • Istnieją trzy typy patologii zginaczy kolan: naciągnięcie (lekka), naderwanie (średnia) oraz całkowite rozerwanie włókien (ciężka).

Objawy schorzenia


Zwykle pierwszym objawem uszkodzenia zginacza jest rwący, ostry ból pod pośladkiem, pojawiający się przy próbie nagłego przyspieszenia ruchu. Poza tym dolegliwości nasilają się podczas dźwigania ciężarów. Dodatkowo, miejscowo mogą pojawiać się obrzęki i zasinienia spowodowane krwawieniem wewnątrz tkanek.

Diagnoza schorzenia


Na początku procesu diagnostycznego konieczne jest przeprowadzenie wywiadu, kontroli palpacyjnej oraz testów funkcjonalnych mięśni zginających staw kolanowy. Następnie pacjent kierowany jest na badanie USG, które pomaga zweryfikować rozległość urazu czy obecność krwiaka. Warto także rozważyć wykonanie rezonansu magnetycznego, aby uzyskać jeszcze dokładniejszy obraz uszkodzenia. Objawów nie wolno bagatelizować, tylko możliwie szybko udać się do lekarza, by zwiększyć szansę na szybki powrót do zdrowia.

Leczenie zginaczy


W przypadku niegroźnego urazu, leczenie opiera się przede wszystkim na odpoczynku, czasowym wyeliminowaniu aktywności fizycznej oraz terapii farmakologicznej. Jednak jeśli dojdzie do całkowitego przerwania struktur, wtedy niezbędna jest interwencja chirurgiczna. Zabieg polega na odszukaniu, a następnie wszyciu zerwanego mięśnia z powrotem w odpowiednie miejsce. Taką metodę powinni rozważyć szczególnie sportowcy, którym zależy na pełnym wyleczeniu i zachowaniu kondycji. Dodatkowo dzięki takiemu postępowaniu zmniejsza się też ryzyko wystąpienia ponownej kontuzji.