Zapalenie gęsiej stopki dotyka przede wszystkim sportowców i zwykle jest efektem przetrenowania. Do jego powstania przyczyniają się przeciążenia, które towarzyszą aktywnościom fizycznym, takim jak np. kolarstwo, bieganie czy koszykówka. Wbrew nazwie, ten zespół dolegliwości dotyczy okolic kolana, a nie stopy. Może skutecznie utrudnić dalsze trenowanie, a także codzienne funkcjonowanie.

Czym jest gęsia stopka?


Gęsia stopka to wspólny przyczep trzech mięśni: krawieckiego, smukłego i półścięgnistego. Przyczepiając się do kości piszczelowejtworzą tkankę ścięgnistą, która wyglądem przypomina błonę, występującą między palcami u gęsi. Pełni funkcję stabilizatora, umożliwia zginanie nogi i jej rotację wewnętrzną oraz zapobiega koślawości kolan.


Przyczyny pojawienia się zapalenia


Do najczęstszych przyczyn zaliczamy: źle dobrane obuwie, nieprawidłową technika ćwiczeń, brak rozgrzewki czy niedostateczną regenerację. Prowadzą one do zbyt dużego obciążenia stawów kolanowych. Ponadto ryzyko wystąpienia urazu zwiększają też:
  • nadmierne kierowanie stóp do wewnątrz,
  • wady anatomiczne kończyn dolnych,
  • wcześniejsze kontuzje,
  • otyłość lub cukrzyca.


Objawy zapalenia gęsiej stopki


Podrażnienie przyczepu mięśni skutkuje powstaniem stanu zapalnego, który szybko daje o sobie znać bólem w przyśrodkowej części kolana. Na początku odczuwalny jest jedynie przy intensywnym wysiłku. Wraz z rozwojem choroby, zaczyna dokuczać również w stanie spoczynku, szczególnie w nocy oraz tuż po wstaniu z łóżka. Z czasem dolegliwości stają się coraz bardziej uciążliwe, nawet podczas zwykłych czynności.

Zapalenie gęsiej stopki rozpoznaje się także po:
  • miejscowym obrzęku,
  • tkliwości w obrębie kolana,
  • porannej sztywności stawu,
  • zwiększonym napięciu mięśni.


Diagnostyka i leczenie


Ten typ zapalenia bardzo łatwo pomylić z innymi schorzeniami kolan, dlatego konieczna jest wnikliwa analiza objawów. Należy zgłosić się do specjalisty możliwie jak najszybciej po pojawieniu się bólu. Pierwszy krok to przeprowadzenie dokładnego wywiadu. Następnie lekarz wykonuje badania fizykalne i testy funkcjonalne mięśni stawu kolanowego. Pomocne jest również USG kolana, które zwykle jednoznacznie potwierdza patologię gęsiej stopki.

Leczenie zapalenia gęsiej stopki ma na celu nie tylko wyeliminowanie objawów, ale także uchronienie przed kolejnymi urazami. W pierwszej fazie pacjent otrzymuje leki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Jeżeli w kaletce zebrał się płyn, może być konieczne wykonanie nakłucia przy pomocy strzykawki. Podczas kuracji zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej i dużo odpoczynku. Drugi etap leczenia polega głównie na fizjoterapii, opartej na zabiegach tzw. fali uderzeniowej. Bardzo skuteczną metodą leczenia jest tez podanie osocza pogatoplytkowego PRO. Operacje są rzadkością – wykonuje się je tylko wtedy, gdy współistnieją dodatkowe zmiany patologiczne w obrębie stawu. Rehabilitacja po zapaleniu gęsiej stopki to także bardzo ważny element procesu leczenia. Obejmuje między innymi ćwiczenia rozciągające i rozluźniające. Powrót do pełnej sprawności jest kwestią indywidualną, jednak zwykle trwa miedzy 6 a 12 tygodni.