Artroskopia jest jedną z najpopularniejszych metod diagnostyki i leczenia patologii stawu kolanowego. Dzięki bardzo małej inwazyjności, przy jednoczesnym zachowaniu dużej uniwersalności, daje możliwość szybkiej i kompleksowej interwencji. Jest to metoda w bardzo bezpieczna dla pacjenta, a powrót do pełnej sprawności następuje bardzo szybko.

Przeprowadzenie zabiegu artroskopii jest konieczne w przypadku bardzo wielu patologii stawu. Oto one:


Urazy w obrębie stawu kolanowego

Urazy stawu kolanowego mogą powodować naciągnięcia, częściowe bądź całkowite uszkodzenia więzadeł krzyżowych: przedniego, tylnego oraz więzadeł pobocznych: piszczelowego i strzałowego. Mogą również indukować uszkodzenia chrząstki stawowej oraz łąkotek: bocznej i przyśrodkowej. W zasadzie każde z wymienionych powyżej uszkodzeń wymaga artroskopii stawu kolanowego, poprzedzonej wcześniejszą konsultacją ze specjalistą ortopedii.


Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą reumatyczną o charakterze zapalnym i przewlekłym. Wiąże się ona ze stale nasilającym się bólem i deformacją stawów. Nieleczone może doprowadzić do inwalidztwa. Artroskopia nie jest w stanie zatrzymać tej choroby, ale może znacznie ją opóźnić. Dzięki synowektomi, czyli zabiegowi wycięcia zapalenia zmienionej błony maziowej (tzw. wyściółki stawu), z chorobowo zmienionego stawu, możemy spowolnić dalsze deformacje i zaburzanie funkcji stawu.


Chonodromalacja stawu rzepkowo-udowego

Chondromalacja polega na stopniowym „ścieraniu” się chrząstki, co w końcowym efekcie prowadzi do choroby zwyrodnieniowej. Wynikiem takich zmian są narastające dolegliwości bólowe, które pacjent odczuwa zwłaszcza, gdy kolano jest zgięte, a mięsień czworogłowy napięty. Zabieg artroskopowy jest ostatnią możliwością interwencji w przypadki tej patologii i polega na zabezpieczeniu chrzastki stawowej przed postępującą degradacją oraz usunięciu zniszczonych elementów chrząstki.


Uogólniona chondropatia stawu kolanowego oraz początkowe zmiany zwyrodnieniowe

Tak, jak w przypadku stawu rzepkowo-udowego, również pozostałe powierzchnie stawowe stawu kolanowego, czyli oba kłykcie kości udowej i piszczelowej, mogą ulegac degradacji. Postępujące uszkodzenia chrzastki stawowej prowadzące do choroby zwyrodnieniowej mogą zostać spowolnione w interwencji artroskopowej podczas której chrząstka stawowa jest stabilizowana i wyrównywana, a jej martwe elementy zostają usunięte.Zespół fałdu maziowego przyśrodkowego Fałdy maziowe stawu kolanowego to pozostałości po życiu płodowym, podczas którego staw kolanowy był podzielony na niezależne części, które w pewnym momencie, dzięki częściowemu zanikowi fałdów, ulegają połączeniu tworząc staw kolanowy. W pewnych sytuacjach fałdy, zwłaszcza fałd maziowy przyśrodkowy, potrafią przerosnąć oraz zwłóknieć, powodując ból, „przeskakiwanie” stawu oraz prowadzić do uszkodzeń chrzastki stawowej. Taka sytuacja wymaga bezzwłocznie artroskopii w której usuwamy przerośnięty fałd.


Cysta Bakera

Cysta, nazywana także torbielą Bakera, jest guzem zlokalizowanym w dole podkolanowym, czyli na tylnej powierzchni stawu kolanowego. Nie jest chorobą samą w sobie, a do jej powstania przyczyniają się patologie stawu kolanowego czyli stany zapalne, uszkodzenia łąkotkowe czy więzadłowe oraz zwyrodnienia w obrębie kolana. W przypadku, w którym obserwujemy powstanie torbieli Bekera, musimy mieć świadomość choroby stawu kolanowego, która w większości wypadków będzie wymagała interwencji artroskopowej.