Złamanie nasady bliższej kości piszczelowej, udowej i rzepki to częsta patologia (około 1% wszystkich złamań). Dotyczy zwykle narciarzy, piłkarzy, koszykarzy oraz wszystkich osób, których aktywność wiąże się z zeskokiem.
Złamanie nasady bliższej kości piszczelowej następuje w wyniku mocnego wygięcia kolana do boku lub do przyśrodka (uraz szpotawiący lub koślawiący) z towarzyszącą siłą działającą w osi kończyny. W trakcie takiego wypadku, kość udowa mocno uderza w kość piszczelową powodując jej złamanie.
Rozpoznanie
Osoba, która doznała jednego z omawianych złamań odczuwa duży ból w okolicy kolana, który jest potęgowany przez najmniejszy ruch. Kolano jest bardzo spuchnięte, a obciążenie nogi wręcz niemożliwe.
Leczenie
Leczenie złamania nasady kości piszczelowej, udowej i rzepki zależy od rodzaju złamania, stopnia niestabilności oraz towarzyszących uszkodzeń tkanek miękkich. W większości przypadków konieczny jest zabieg operacyjny przywracający prawidłowe stosunki anatomiczne stawu.
Rehabilitacja
Po operacji, do czasu uzyskania zrostu kostnego, noga nie może być obciążana. W sytuacji złamania kości piszczelowej, bądź udowej staw kolanowy powinien być szybko uruchomiony przy pomocy rehabilitacji oraz szyny CMP. Rehabilitacja po zespoleniu złamanej rzepki polega na utrzymaniu stawu kolanowego w wyproście przez okres ok 6-8 tyg.