Zapalenie stawu rzepkowo-udowego, zwane potocznie "kolanem kinomana", to schorzenie, które powstaje na skutek zaburzenia równowagi mięśniowej. Ból pojawia się w pozycji ze zgiętymi kolanami, w przedniej ich części. Choroba ta dotyczy zazwyczaj osób prowadzących siedzący tryb życia. Nie należy jej lekceważyć, ponieważ może doprowadzić do zwyrodnienia stawu kolanowego.


Staw rzepkowo-udowego – anatomia i funkcje


Staw rzepkowo-udowy znajduje się pomiędzy rzepką a przednią częścią powierzchni stawowej kości udowej. To bardzo wytrzymała struktura, która przyjmuje obciążenie podczas zginania nogi w kolanie (12-krotny ciężar ciała).


Zapalenie stawu rzepkowo-udowego, tzw. kolano kinomana – przyczyny


Zapalenie stawu pojawia się na skutek nieodpowiedniej dystrybucji napięć mięśniowych. Wpływają one na osłabienie przyśrodkowej części mięśnia czworogłowego uda i nierównomierne obciążanie rzepki. Ta choroba może być również wynikiem takich czynników, jak:
  • wady postawy, m.in. płaskostopie, koślawość kolan,
  • nierównomierna praca stawów kolanowych,
  • chodzenie na wysokich obcasach,
  • zmniejszenie mobilności stawu skokowego i biodrowego.
Ważną przyczyną powstania tego schorzenia jest zbyt częste przyjmowanie pozycji siedzącej ze zgiętymi kolanami. Powoduje ona większe przyparcie rzepki do kości udowej – rezultatem jest ich powolne niszczenie się.


Zapalenie stawu rzepkowo-udowego, tzw. kolano kinomana – objawy


Kolano kinomana wiąże się z bólem w okolicy rzepki, który pojawia się, gdy wchodzimy lub schodzimy ze schodów, kucamy czy przebywamy przez dłuższy czas w pozycji siedzącej. W dalszej kolejności występuje również m.in.:
  • trzeszczenie, chrobotanie, a nawet strzelanie wewnątrz kolana,
  • obrzęk lub wysięk w obrębie stawu kolanowego.
Zgłoś się do lekarza możliwie szybko, jeśli tylko odczuwasz ból w przedniej części kolana. Pozwoli to uniknąć znacznego pogłębienia się problemu.



Zapalenie stawu rzepkowo-udowego, tzw. kolano kinomana – diagnozowanie i leczenie


Diagnostyka zapalenia stawu rzepkowo-udowego obejmuje wywiad lekarski oraz podstawowe badania, takie jak USG i rezonans magnetyczny. W celu potwierdzenia choroby wykonuje się również testy funkcjonalne, np. Obera.

Leczenie tego schorzenia rozpoczyna się od postępowania zachowawczego. W większości przypadków wystarczy odpowiednia rehabilitacja, której zadaniem będzie rozciągnięcie i wzmocnienie mięśni. Jedynie ostre stany zapalne wymagają stosowania leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych.Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi pożądanych rezultatów, wówczas specjalista zaleci podanie kwasu hialuronowego, osocza bogatopłytkowego PRP a w skrajnych sytuacjach artroskopię. Jest to małoinwazyjny zabieg chirurgiczny, którego celem jest naprawa uszkodzonej powierzchni chrzęstnej.


Zapalenie stawu rzepkowo-udowego, tzw. kolano kinomana – zapobieganie


Można zapobiec zapaleniu stawu rzepkowo-udowego, stosując odpowiednią profilaktykę, która znacznie zminimalizuje ryzyko jej wystąpienia. Warto zatem:
  • nie przeciążać stawu kolanowego,
  • wystrzegać się długotrwałego chodzenia po schodach z dużymi ciężarami,
  • dbać o odpowiednią regenerację i odpoczynek po każdej aktywności fizycznej,
  • zminimalizować czas przebywania w pozycji siedzącej.