Ból kolana może dotknąć osoby w każdym wieku, niezależnie od stopnia aktywności fizycznej. Ze względu na swoją budowę, stawy kolanowe są często narażone na różnego rodzaju kontuzje czy schorzenia. Utrzymują ciężar całego ciała i stabilizują postawę w czasie ruchu, zatem niemal nieustannie są poddawane obciążeniu. Dokuczliwe dolegliwości, pojawiające się zwłaszcza przy zginaniu (kucaniu, klękaniu), mogą mieć wiele przyczyn. Czasem bywają objawem poważnej patologii, dlatego nie należy ich lekceważyć.


Przyczyny bólu w kolanach przy zginaniu


Ból kolana przy zginaniu wynika zwykle z uszkodzenia chrząstki w stawie rzepkowo-udowym. Podrażnienia czy uszkodzenia powstają na skutek nadmiernego przeciążania stawu podczas pracy, nieprawidłowo wykonywanych ćwiczeń, zbyt intensywnego wysiłku fizycznego bez odpowiedniego przygotowania albo urazów mechanicznych.


Jeśli problemy utrzymują się przez dłuższy czas, to najczęściej świadczą o postępujących zmianach przeciążeniowo-zwyrodnieniowych. Polegają one na stopniowej degeneracji tkanki chrzęstnej stawu. Mają związek z wiekiem pacjenta i naturalnym “starzeniem się” struktur znajdujących się w kolanie. Wśród dominujących przyczyn wyróżnia się:


Leczenie bólu „przodu” kolan


W przypadku niezbyt uciążliwego bólu, wywołanego jednorazowym przeciążeniem czy drobnym urazem, należy się oszczędzać, dużo odpoczywać i czasowo zrezygnować z aktywności fizycznej. Skuteczną formą leczenia będzie rehabilitacja wspomagana zabiegami fizjoterapeutycznymi. Do tego zazwyczaj zaleca się stosowanie maści przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwobrzękowych. Jeśli stan zapalny jest rozległy, wtedy może być konieczne leczenie biologiczne, leczenie preparatami podawanymi bezpośrednio do stawu, a nawet leczenie operacyjne.
Niezależnie od stopnia nasilenia objawów, za każdym razem warto skonsultować się ze specjalistą, aby postawił dokładną diagnozę. Im wcześniej zostaną wykryte ewentualne poważniejsze schorzenia, tym lepiej dla pacjenta. Szybka interwencja lekarska zwiększa szanse na bezproblemowy powrót do pełnej sprawności.


Działania profilaktyczne


Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia bólu kolan w przyszłości, należy odpowiednio dbać o stawy kolanowe. Ważna jest zbilansowana dieta i utrzymywanie prawidłowej masy ciała, ponieważ nadwaga czy otyłość obciążają stawy, co zdecydowanie przyspiesza procesy zwyrodnieniowe.

Ponadto w celach profilaktycznych wskazana jest również regularna aktywność fizyczna, dostosowana do wieku i stanu zdrowia pacjenta. Wystarczą lekkie ćwiczenia rozciągające i wzmacniające, wykonywane przez kilka minut każdego dnia. Zachęcamy do lektury artykułu: Najlepsze ćwiczenia na zdrowe kolana.