Artroskopia stawu kolanowego to małoinwazyjny zabieg operacyjny pozwalający na diagnostykę oraz leczenie kolana. Polega na wprowadzeniu do wnętrza stawu specjalnej kamer w celu bezpośredniego obejrzenia jego zawartości i oceny stanu. Artroskopię stawu kolanowego stosuje się m.in. w diagnostyce i leczeniu jego przewlekłych schorzeń. Ile trwa i jak wygląda przebieg artroskopii stawu kolanowego? Czy występują powikłania po takim zabiegu?


Artroskopia stawu kolanowego to zabieg podczas którego możemy dokładnie ocenić struktury wewnątrzstawowe, postawić ostateczną diagnozę, a zarazem przeprowadzić wymagane procedury naprawcze. Dzięki artroskopii unikamy artrotomii czyli tradycyjnego otwierania stawu, co przekłada się na znaczne zmniejszenie powikłań pooperacyjnych. Ponadto, skracamy pobytu pacjenta w szpitalu, a także przyspieszamy powrotu do pełnej sprawności fizycznej po zabiegu.
Wskazaniami do przeprowadzenia artroskopii kolana są m.in. urazy struktur wewnątrzstawowych (uszkodzenia łąkotek, chrząstki stawowej czy więzadeł), przerosty błony maziowej, fałdów maziowych i ciała tłuszczowego Hoffy, infekcje stawu, ciała wolne stawu, infekcje kolana bądź przewlekłe procesy zapalne stawu.
Artroskopia stawu kolanowego wymaga sali operacyjnej. Pacjent jest znieczulony przewodowo (od pasa w dół) lub ogólnie i leży na plecach na stole operacyjnym. Na operowaną kończynę ortopeda-chirurg zakłada opaskę uciskową Esmarca i zaciska ją, co ogranicza dopływ krwi do okolicy operowanej przez co obraz podczas artroskopii jest bardziej czytelny.


Po przygotowaniu pacjenta do zabiegu, w celu wprowadzenia artroskopu-kamery oraz pozostałych narzędzi, wykonuje się nacięcia na skórze wielkości ok 4-5 mm. Podczas zabiegu, do kolana podawany jest również roztwór chlorku sodu, który „rozpycha” staw, ułatwiając obejrzenie kolana i dotarcie do wszystkich okolic stawu.
Podczas operacji chirurg-ortopeda obserwuje monitor na którym jest wyświetlany obraz z artroskopu. Dokonuje oceny wszystkich struktur wewnątrzstawowych: chrząstki, błony maziowej, więzadeł, łąkotek, fałdów maziowych. Po dokładnej analizie może postawić ostateczną diagnozę i przejść do kolejnego etapu zabiegu czyli wykonać procedury naprawcze. W zależności od zaawansowania patologii zabieg może trwać od kilkudziesięciu minut nawet do 1,5-2 godzin. Po wykonaniu wszystkich czynności i obfitym wypukaniu kolana, chirurg zaszywa cięcia na skórze pojedynczym szwem.
W większości przypadków, po artroskopii, pacjent powinien pozostać w szpitalu jedną dobę, leżeć i chłodzić operowany staw. Wychodząc z oddziału należy stosować się do zaleceń chirurga-ortopedy, które mówią między innymi o unikaniu forsowania i elewacji operowanej kończyny, stosowaniu zimnych okładów, stosowaniu fizykoterapii i kinezyterapii czyli ćwiczeń mięśni stabilizujących staw. Oczywiście ważnym zaleceniem jest także korzystanie z profilaktyki przeciwzakrzepowej w postaci zastrzyków podawanych podskórnie. Powrót o pełnej aktywności możliwy jest po 2–6 tygodniach, do sportu w okresie 6–12 tygodni.

Stosowanie się do zaleceń chirurga-ortopedy jest niezmiernie ważne, jeżeli efekty leczenia mają być dobre, a pacjent chce uniknąć powikłań. Zdarzają się one niezwykle rzadko jednak należy wymienić tu m.in. krwiaka stawu, przedłużające się wysięki kolana, dolegliwości bólowe czy infekcje.