Gotowi do startu? Rozpoczyna się sezon biegowy, ale czy jesteście do niego odpowiednio przygotowani? Sprawdźcie jak trenować, aby aktywność nie skończyła się kontuzją.

Ubierzcie się odpowiednio


Nie dajcie się zmylić pierwszym promieniom słońca! Odpowiednio dobrany strój nie tylko uchroni Was przed przeziębieniem, ale i umili aktywność. Nie chodzi nam o to, że wraz z pierwszym treningiem należy zaopatrzyć się od stóp do głów w profesjonalny sprzęt ze sportowego sklepu. Najważniejsze, aby było Wam ciepło i komfortowo. Najistotniejszą częścią stroju biegacza są buty. Jak je dobrać? Oczywiście, warto zdecydować się na wybór pod okiem specjalistów, jednak jeśli Wasze obuwie jest wygodne, nie rozkleja się i nie odczuwacie go na stopach, możecie w nim śmiało trenować. Dodatkowym plusem jest przewiewność wybranego modelu. Dobre buty zwiększają komfort biegu oraz zmniejszają ryzyko kontuzji. Stare, wytarte trampki warto więc zostawić na dnie szafy;)

Ćwiczcie stopniowo


Jeśli dopiero rozpoczynacie swoją przygodę z bieganiem, nie rzucajcie się od razu na głęboką wodę. Trening nie ma na celu tego, abyście wypluwali płuca i wykańczali organizm. Bieganie powinno poprawiać samopoczucie, przybliżać do osiągnięcia wyznaczonych celów, a także pozytywnie wpływać na zdrowie, kondycję i sylwetkę. Najlepiej zacząć od krótkich treningów interwałowych. Tempo dostosujcie do swoich możliwości – nawet jeśli będziecie biec tylko odrobinę szybciej niż maszerować, i tak zbliżycie się do lepszej formy, a z treningu na trening będziecie w stanie zwiększać tempo. W przypadku, gdy biegacie od dawna, ale zrobiliście sobie zimową przerwę, również stopniowo intensyfikujcie trening!

Zwróćcie uwagę na nawierzchnię


Dla stawów kolanowych powierzchnia, po której się poruszamy, ma bardzo duże znaczenie. Im podłoże jest bardziej sztywne i ujednolicone, tym gorzej – trening w takich warunkach częściej skutkuje kontuzjami. Miękka nawierzchnia nie obciąża stawów i kręgosłupa, a także wspomaga naturalną amortyzację. Jeśli możecie więc biegać w lecie, na łące, czy plaży - powinniście z tego skorzystać! Co więcej, piękno otaczającej przyrody powinno umilić Wam trening.

Nie dajcie się zniechęcić


Wymówek, żeby nie ćwiczyć, jest wiele – gorszy humor, brzydka pogoda czy zakwasy potrafią skutecznie zniechęcić do biegania. Nie dajcie się jednak zdemotywować. Wyznaczcie sobie cel, trasę, puśćcie ulubioną muzykę, znajdźcie towarzystwo i przezwyciężajcie dolegliwości bólowe spowodowane poprzednim treningiem, a organizm Wam za to podziękuje!

Pamiętajcie o diecie


Jeśli biegacie głównie po to, aby poprawić zdrowie, kondycję i sylwetkę, nie możecie ograniczać się do samego treningu. Ćwiczenia bez odpowiedniej diety i nawodnienia to niestety czas stracony. Odpowiednio dobrane posiłki przed i po treningu ułatwią Wam dojście do wymarzonej formy, wzmocnią kości i stawy, zmniejszą ryzyko kontuzji i uodpornią organizm. Jeśli dodacie do tego odpowiednią ilość wody – efekty gwarantowane! O tym, jakie produkty warto wprowadzić do swojej diety, pisaliśmy tutaj.

Rozciągajcie się


Dzięki rozciąganiu, zwiększa się zakres ruchów, a kontuzje i urazy stają się o wiele mniejszym zagrożeniem. Ten rodzaj ćwiczeń poprawia również elastyczność stawów i przyspiesza regenerację mięśni. Trening biegowy bez rozciągania jest niekompletny i ryzykowny dla całego organizmu. W perspektywie czasu lepiej biegać chwilę krócej, żeby znaleźć czas na rozciąganie, niż omijać ten etap!