Późna jesień i zima to taki czas, kiedy na treningi wychodzimy jakby mniej chętnie. Nic dziwnego. Deszcz, śnieg, wiatr, do tego duża wilgotność powietrza, a gdzieniegdzie także smog. Warto jednak przemóc się i chociaż trzy razy w tygodniu znaleźć czas na aktywność fizyczną. Nie tylko dla zdrowia kolan, ale i całego organizmu.

Zapobiegamy chorobom stawów


Najgorszą rzeczą, jaką możemy zrobić swoim stawom jest stagnacja. Brak ruchu, siedzący tryb życia, unikanie nawet krótkich aktywności - to wszystko może prowadzić do bardzo poważnych chorób, takich jak m.in. chondromalacji stawu rzepkowo-udowego czy, w dłuższej perspektywie, choroby zwyrodnieniowej stawów. Na szczęście można im w bardzo prosty sposób zapobiec. Nawet krótki trening sprawi, że stawy stają się lepiej odżywione, a mięśnie silniejsze. Ważne jest, aby jak najbardziej zminializować ucisk na chrząstki wewnątrz stawu. Dlatego należy unikać bieganie po twardej nawierzchni, czy ćwiczeń w pozycji siedzącej.

Mamy lepsze samopoczucie


Jak mówi stare przysłowie “w zdrowym ciele, zdrowy duch”. I zdecydowanie coś w tym jest. Aktywność fizyczna powoduje, że wzrasta poziom endorfiny, czyli hormonu szczęścia. Dzięki temu czujemy się lepiej, mamy więcej energii i zdecydowanie zmniejsza się napięcie stresowe. Co ma to wspólnego z kolanami ? Otóż, zbyt długa nerwowość prowadzi do wzmożonego napięcia mięśniowego, co zwiększa przyparcie powierzchni stawowych, a co za tym idzie, powstaje choroba zwyrodnieniowa.

Możemy znaleźć alternatywę dla treningów na powietrzu


Coraz częściej jakość powietrza nie pozwala nam na treningi na zewnątrz. Dlatego warto znaleźć alternatywę. Myśląc o stawach, powinno wybierać się basen. Woda sprawia, że mięśnie odpoczywają, zwiększa się koordynacja ruchowa, a dolegliwości bólowe zmniejszają się. Więcej informacji o zaletach pływania znajdziecie tutaj

Nie przybieramy na wadze


Nie tylko brak ruchu źle wpływa na stawy. Ogromny obciążeniem dla nich są dodatkowe kilogramy (1 kilogram wagi to 4 kg obciążenia stawu). Podczas treningu możemy się ich skutecznie pozbywać. Warto o tym pamiętać - zwłaszcza zimą, gdy nasz metabolizm zwalnia.