Pływanie uchodzi za sport, który jest najbezpieczniejszy dla naszych stawów. Nawet niewielka aktywność w wodzie może mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Warto więc lepiej zrozumieć specyfikę tego sportu. Szczególnie istotne jest to dla osób z wszelkiego rodzaju uszkodzeniami narządów ruchu. Nie musisz od razu pływać długości basenu olimpijskiego, żeby odczuć pozytywny wpływ wody na Twój organizm. Wystarczą spacery w wodzie, aqua aerobic. Nawet godzinna aktywność raz w tygodniu może mieć zbawienny wpływ na stawy.

Dlaczego aktywność w wodzie jest tak ważna?


1. Sprawia, że stawy stają się bardziej elastyczne, a w konsekwencji poprawia się ich ruchomość.

2. Łagodzi bóle stawów.

3. Jest idealnym rozwiązaniem na zmęczone mięśnie, które w wodzie szybciej się regenerują.

4. Dzięki wysiłkowi włożonemu na basenie w naszym organizmie wytarzają się endorfiny, czyli hormony szczęścia.

5. Wspomaga oddychanie, zmniejszając tym samym ryzyko zawału serca czy udaru mózgu.

6. Zwiększa koordynację ruchową.

7. Wzmacnia mięśnie i tym samym odciąża kręgosłup.

Co o aktywności w wodzie każdy powinien wiedzieć?


Jak każdy sport, tak również pływanie wymaga rozgrzewki. Zalec się przed intensywniejszym treningiem przepłynąć spokojnie kilka długości basenu dla zapoznania się z warunkami w wodzi i aby rozgrzać mięśnie przed wzmożoną pracą.

Jest bardzo wiele stylów i technik pływania. W zależności od tego jaką wybierzemy, w taki sposób będzie ona wpływać na organizm. Najbardziej korzystnym stylem dla stawów kolanowych jest kraul, ponieważ rozwija mięśnie nóg, wzmacniając także korpus. Nie należy, za to, zbyt często pływać stylem klasycznym, czyli tak zwaną żabką, gdyż wpływa to negatywnie przede wszystkim na stawu biodrowe i kolanowe oraz odcinek szyjny kręgosłupa.

Dodatkowym autem aktywności w wodzie jest wpływ na przyspieszenie rehabilitacji. 5 minut spaceru w wodzie odpowiada 20 minutowemu chodzeniu po powierzchni. Ponadto opór, który stawia woda wzmacnia pracę mięśni.