Choroby

Zwichnięcie stawu kolanowego
Zwichnięcie stawu kolanowego jest najcięższą postacią uszkodzenia aparatu torebkowo-więzadłowego i tym samym jedną z najpoważniejszych kontuzji w obrębie tej części ciała.

Infekcja bakteryjna stawu kolanowego
Bakteryjne zapalenie stawu kolanowego to bardzo poważna choroba, która nieleczona może doprowadzić do trwałego uszkodzenia stawu.

Woda w kolanie
Zwiekszona ilość płynu w stawie kolanowym, potocznie zwana „wodą w kolanie”, jest jednym z częściej pojawiających się objawów świadczącym o patologii stawu kolanowego.

CHOROBA OSGOOD-SCHLATTERA czyli jałowa martwica guzowatości kości piszczelowej
Choroba Osgood-Schlattera występuje zazwyczaj u aktywnych sportowo dzieci, najczęściej chłopców w wieku ok 10-14 r.ż.

PRZEROST FAŁDU MAZIOWEGO MEDIOPATELLARNEGO
Przerost fałdu maziowego mediopatellarnego (plica mediopatellaris) nie stanowi choroby samej w sobie jednak może być przyczyną uporczywych dolegliwości bólowych stawu kolanowego.

CHOROBA ZWYRODNIENIOWA STAWU KOLANOWEGO
Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego występuje w miarę postępu uszkodzenia chrząstki stawowej stawu kolanowego i dotyczy najczęściej ludzi w średnim wieku oraz osób starszych.

ZWICHNIĘCIE RZEPKI
Zwichnięcie rzepki, to wysunięcie się rzepki z jej prawidłowego miejsca jakim jest bruzda międzykłykciowa kości udowej. Najczęściej rzepka ulega zwichnięciu do boku.

USZKODZENIE WIĘZADEŁ POBOCZNYCH STAWU KOLANOWEGO – MCL, LCL
MCL zapobiega koślawieniu kolana, czyli „uciekaniu” stawu kolanowego do wewnątrz. LCL zapobiega szpotawieniu, czyli „uciekaniu” stawu kolanowego na zewnątrz.

USZKODZENIE WIĘZADŁA KRZYŻOWEGO TYLNEGO (PCL)
Zerwanie PCL to stosunkowo rzadki uraz, mający miejsce w sytuacji przyłożenia dużej siły na kość piszczelową w kierunku grzbietowym.

USZKODZENIE WIĘZADŁA KRZYZOWEGO PRZEDNIEGO (ACL)
Piłka nożna, narciarstwo oraz koszykówka to główne sporty, w czasie których dochodzi do zerwania ACL. Mechanizm urazu to zwykle bezpośrednie uderzenie bądź skręcenie.

ZŁAMANIE NASADY BLIŻSZEJ KOŚCI PISZCZELOWEJ, UDOWEJ I RZEPKI
Złamanie nasady bliższej kości piszczelowej, udowej i rzepki dotyczy wszystkich osób, których aktywność wiąże się z zeskokiem.
USZKODZENIA ŁĄKOTEK
Do uszkodzenia łąkotek może dojść w przebiegu urazu stawu kolanowego – skręcenie, urazu bezpośredni, a także w sytuacji zmian przeciążeniowo-zwyrodnieniowych.

Uszkodzenia chrząstki stawowej
Uszkodzenia chrząstki następują w czasie urazów stawu kolanowego, jak również podczas powtarzających się mikrourazów i przeciążeń.

Chondromalacja/chondropatia stawu rzepkowo-udowego
Chondromalacja stawu rzepkowo-udowego jest patologią przedniego przedziału stawu kolanowego polegająca na uszkodzeniu chrząstki na powierzchni stawowej rzepki.

Przeciążenie więzadła rzepki, czyli "kolano skoczka".
„Kolano skoczka” to zmiana przeciążeniowa więzadła rzepki. Najcześciej występuje u osób aktywnych, u których częstym elementem treningu jest wyskok.