Bakteryjne zapalenie stawu kolanowego to bardzo poważna choroba, która nieleczona może doprowadzić do trwałego uszkodzenia stawu. Nie warto więc odkładać wizyty u specjalisty, bo jest to jedna z najszybciej rozwijających się patologii. Im szybciej rozpocznie się diagnostykę, tym większe szanse na pełne wyleczenie.

Infekcja bakteryjna stawu jest wywoływana przez drobnoustroje, które znalazły się w obrębie jamy stawowej, na strukturach wewnątrzstawowych. Powodem ich pojawienia się może być przebyty zabieg operacyjny z zastosowaniem implantu czyli np. śruby, płytki bądź protezy, zakażona krew (gdy w organizmie toczy się inna infekcja), uraz bezpośredni (ukłucie stawu) lub przeniesienie się zakażenia z pobliskich struktur (skóry, tkanki podskórnej albo kości).
Problem ten często dotyczy pacjentów z obniżona odpornością bądź chorujących na reumatoidalne zapalenie stawów.

Objawy


Objawy występujące w czasie infekcji stawu zazwyczaj mają charakter miejscowy, czyli zlokalizowane są w obrębie zarażonego kolana. Najczęściej jest to ból, obrzęk, zaczerwienienie i nadmierne ocieplenie skóry. Rozwijająca się infekcja z biegiem czasu daje również objawy uogólnione, takie jak wzrost temperatury ciała. Warto wiedzieć, że nasilenie się objawów następuje w niezwykle krótkim czasie.

Diagnostyka i leczenie


Pierwszym etapem diagnostyki jest pobranie płynu stawowego i zbadanie go pod kątem bakterii mogących wywołać infekcję. Dodatkowo, konieczne jest także wykonanie badań laboratoryjnych (szczególnie OB i CRP) oraz badań obrazowych (USG lub rezonans magnetyczny), które pozwolą na ocenę zaawansowania infekcji oraz wskażą dokładne umiejscowienie infekcji.
Leczenie rozpoczyna się od podawania antybiotyków, najpierw dożylnie, następnie doustnie. Rodzaj zastosowanej terapii zależy od stopnia zaawansowania choroby oraz stanu, w jakim znajduje się staw jednak bardzo często jest to również leczenie operacyjne.