Torebka stawowa jest jednym z najważniejszych elementów kolana. Odpowiada m.in. za spajanie elementów kostnych, zapewniając płynny ruch. Mimo że jest bardzo elastyczna, to można ulec uszkodzeniu podczas każdego nadmiernego ruchu w obrębie stawu. Dochodzi wtedy do jej naciągnięcia, pęknięcia bądź rozerwania.

Objawy


Najczęściej do uszkodzenia torebki stawowej dochodzi na skutek skręcenia. Pojawia się wtedy znaczny obrzęk i ból (jego intensywność zależy od rodzaju urazu). Niepokojącym objawem jest także ograniczenie ruchomości lub uczucie niestabilności w obrębie stawu.
Rodzaje uszkodzenia torebki stawowej:
  • Naciągnięcie – to najlżejszy rodzaj kontuzji. Nie dochodzi wtedy do przerwania struktury torebki, dlatego obrzęk i ból jest niewielki, a w obrębie stawu pojawia się niewielkie pogorszenie ruchomości. Objawy ustępują miedzy 3 a 6 tygodniach.
  • Pęknięcie – powoduje bardzo dotkliwe dolegliwości bólowe, które są spowodowane rozerwaniem włókien. W obrębie stawu pojawia się obrzęk, a ruchomość znacznie się zmniejsza. Powrót do pełnej sprawności może trwać nawet 3 miesiące.
  • Zerwanie – jest najcięższym rodzajem uszkodzenia. Mimo że dolegliwości bólowe nie są tak silne, jak w przypadku pęknięcia, to utrzymują się one znacznie dłużej, a ruchomość w obrębie stawu jest niemal niemożliwa. Do powrotu do pełnej sprawności konieczne jest przeprowadzenie leczenia operacyjnego.


Diagnostyka i leczenie


Każde uszkodzenie torebki stawowej wymaga konsultacji ze specjalistą. Zleci on wykonanie badania USG lub zdjęcia aparatem rentgenowskim. Dzięki nim możliwe będzie potwierdzenie lub wykluczenie konieczności przeprowadzenia leczenia operacyjnego. Jeśli zabieg nie jest konieczny, staw zostanie unieruchomiony na czas ustąpienia dolegliwości. Unieruchomienie powinno trwać między kilka a kilkanaście dni. W tym czasie podawane są leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe, można zastosować protokół PRICE. W celu przyspieszenia rekonwalescencji ortopeda może zalecić również zabiegi rehabilitacyjne.