Plica mediopatellaris, czyli fałd błony maziowej w przyśrodkowym przedziale kolana. Jego obecność nie jest stanem chorobowym, jednak przerośnięty może być przyczyną uporczywych dolegliwości bólowych.

Przyczyny

Plica jest pozostałością po życiu płodowym. W stawie kolanowym dorosłej osoby, przy prawidłowo pracującym stawie rzepkowo-udowym, pozostaje w niezmienionym rozmiarze. Jednak w sytuacji urazu, przeciążenia bądź odczynu zapalnego stawu, przerasta i prowadzi do patologii.

Objawy

Ból pojawia się w momencie przerostu fałdu maziowego. Zlokalizowany jest od wewnętrznej strony rzepki i nasila się wraz z trwaniem stanu zapalnego. Mogą pojawić się również takie objawy jak uczucie pełności w kolanie, “przeskakiwanie” a nawet blokowanie się stawu.

Leczenie

Po przeprowadzeniu dokładnego badań i postawieniu diagnozy konieczne jest rozpoczęcie leczenia farmakologicznego - przeciwzapalnego i przeciwobrzękowego. Niezbędna jest również regularna rehabilitacja. Jeśli dolegliwości nie ustąpią, konieczne jest przeprowadzeniezabiegu artroskopii.