Pierwsza wizyta u każdego specjalisty to zawsze niewiadoma. Oczywiście możemy się spodziewać, że czeka nas rozmowa, a następnie badanie, ale szczegółów najczęściej nie znamy. Dlatego dla wszystkich, przed którymi pierwsze spotkanie z ortopedą, przygotowaliśmy krótki poradnik, o tym co czeka Was w gabinecie.


Wywiad


Wizyta u specjalisty, tym bardziej ortopedy, nie może odbyć się bez szczegółowego wywiadu. Nie wszystko przecież widać na pierwszy rzut oka, czy nawet podczas badania. Dlatego lekarz ,poza oczywistym pytaniem co Was sprowadza zapyta także o:

  • od kiedy odczuwacie dolegliwości bólowe
  • co jest ich przyczyną (w przypadku urazów)
  • czy oprócz bólu występują inne dolegliwości takie jak obrzeki, ograniczenia ruchu, blokowanie się stawów
  • czy wcześniej borykaliście się z innymi kontuzjami układu mięśniowo - stawowego
  • czy przyjmujecie na stałe leki
  • czy chorujecie na inne choroby
  • czy u innych członków rodziny występują choroby ortopedyczne bądź reumatologiczne
Ta część jest niezwykle istota i należy się do niej przygotować. Każdy szczegół może okazać się bardzo ważny do postawienia prawidłowej diagnozy. Jeśli obawiacie się, że czegoś zapomnicie, warto zapisać sobie wszystko wcześniej. Ułatwi to rozmowę i zebranie niezbędnych informacji.Badanie


Samo badanie jest najczęściej uwarunkowane wywiadem. Jednak możecie spodziewać się kilku elementów. Pierwszym z nich będzie „obejrzenie” przez ortopedę okolicy z której dolegliwościami się zgłosiliście. Możliwe jest przeprowadzenie również badania USG. Podczas niego, lekarz za pomocą specjalnej głowicy, sprawdzi stan Waszych tkanek i więzadeł. Badanie jest nieinwazyjne i zajmuje klika minut.
Zakończenie wizyty
Po przeprowadzeniu badania ortopeda poinformuje Was, co Wam dolega i jakie kroki w dalszym leczeniu należy podjąć. Może też skierować Was na bardziej szczegółowe badania, do których potrzebny jest specjalistyczny sprzęt - rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa. Jeśli Wasza dolegliwość wymaga leczenia farmakologicznego, to poza receptą otrzymacie także terminy wizyty kontrolnej, jeżeli wymagacie operacji otrzymacie skierowanie do szpitala.


Wasza wizyta zakończona. Jeśli choroba z którą zgłosiliście się do specjalisty nie jest szczególnie złożona pobyt w gabinecie powinien trwać około 20 minut. Pamiętajcie, że możecie zapytać lekarza o wszystkie nurtujące Was kwestie medyczne. Im więcej wiemy na początku, tym proces późniejszego leczenie stanie się bardziej zrozumiały.