Uraz stawu kolanowego może przytrafić się każdemu i każdym momencie. W przypadku naciągnięcia, naderwania czy zerwania mięśnia natychmiastowa pierwsza pomoc nie tylko zmniejszy, ale też zapobiegnie powikłaniom i tym samym zminimalizuje skutki urazu. Co więc należy zrobić? Poniżej znajdziecie kilka porad.

Zakończcie trening jak najszybciej


Gdy poczujecie ból podczas treningu, należy jak najszybciej zrezygnować z dalszej aktywności. Możliwe, że organizm wysyła tylko sygnały o przeciążeniu i wtedy najlepszym lekarstwem okaże się odpoczynek. Jednak, jeśli mamy do czynienia z poważniejszą kontuzją, dalsze kontynuowanie treningu przyczyni się tylko do pogłębienia urazu.

Spróbuj zimnego okładu


Jedną z najpopularniejszych form pierwszej pomocy w przypadku urazów sportowych jest zastosowanie zimnych okładów. Sprawdzą się one idealnie w przypadku stłuczeń, przeciążeń, skręceń czy obić. Należy jednak pamiętać, że jeśli po kilku dniach dolegliwości nie ustąpią (ból, ale także zaczerwienienie i obrzęk) konieczna będzie wizyta u specjalisty.

Zastosuj technikę RICE


RICE, czyli pochodzący z języka angielskiego skrót: R – Rest (odpoczynek), I – Ice (lód), C – Compression (kompresja, ucisk), E – Elevation (elewacja, uniesienie w górę) możemy nazwać rozbudowaną formą pierwszej pomocy. Metoda ta zakłada przede wszystkim odciążenie kończyny. Dzięki zastosowaniu wszystkich wymienionych środków można złagodzić ból, zmniejszyć i ograniczyć obrzęk, a także ochronić uszkodzone tkanki miękkie i tym samym zapobiec pogłębianiu się urazu.

Udaj się do specjalisty


Wiele osób bardzo błędnie sądzi, że w przypadku urazu sportowego należy odczekać kilka dni i wszystko będzie dobrze. Nic bardziej błędnego. Oczywiście w wielu przypadkach banalne przeciążenie bardzo szybko się zregeneruje, jednak w sytuacji poważniejszych uszkodzeń narządu ruchu, prawidłowo postawiona diagnoza oraz szybko wprowadzone leczenie zapobiegają licznym powikłaniom mogącym się przedłużyć, bądź nawet uniemożliwić nam powrót do treningów, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do konieczności leczenia operacyjnego.