Pogoda potrafi dać się we znaki. Szczególnie ta zmienna i nieprzewidywalna. Najbardziej odczuwają to meteopaci. Dla nich spadki ciśnienia czy nagłe opady deszczu to prawdziwy problem.

Meteopatia może mieć bardzo różne oblicza. Ta najbardziej znana to ból głowy i apatia. Są jednak także takie osoby, które zmiany pogodowe odczuwają w stawach.

Bóle stawów zazwyczaj nasilają się przed gwałtowną zmianą aury. Meteopaci odczuwają też dyskomfort w dawnych złamaniach i bliznach pooperacyjnych. Najgorzej jednak znoszą to osoby chore na reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie stawów lub zwyrodnienie stawów. Dzieje się tak przez zmieniające się ciśnienie i wilgotność powietrza. Swoje robi także temperatura.

Reumatoidalne zapalenie stawów nie lubi ciepła w przeciwieństwie do choroby zwyrodnieniowej stawów. Pacjenci cierpiący na tą dolegliwość zdecydowanie gorzej czują się gdy temperatura spada.

Winą za ból stawów można też obarczyć układ nerwowy, który dba o wewnętrzną równowagę organizmu. Zmieniająca się pogoda, w tym skoki ciśnienia, pobudzają go do pracy, przez to czujemy się znacznie gorzej.

Jak sobie pomóc?


- sprawdzaj prognozy pogody, żeby nie planować ważnych wydarzeń na czas zmian aury,

- przyjmuj w tym czasie witaminy z grupy B - pomogą uregulować układ nerwowy,

- zastosuj na przemian zimny i ciepły prysznic,

- mimo niedogodności staraj się przebywać na powietrzu,

- zadbaj o swoją sylwetkę, prowadząc aktywny tryb życia- ból stawów wzmaga się u osób otyłych i prowadzących siedzący tryb życia.

Należy pamiętać, że to nie pogoda powoduje chorobę. Ona co najwyżej może nas poinformować o stanach zapalnych w naszym organizmie. Jeżeli więc odczuwasz dolegliwości w stawach, mające związek ze zmianą aury warto skonsultować to z lekarzem. Być może cierpisz na silną meteopatię, która jest odczuwalna przez cały organizm, ale może być to także pierwszy z symptomów chorobowych.