Przeciążenie kolana to problem, który może dotknąć każdego, niezależnie od wieku czy poziomu aktywności fizycznej. Jest wynikiem nadmiernej eksploatacji stawu i powoduje ból, dyskomfort, a w skrajnych przypadkach prowadzi do poważniejszych patologii. Wczesne rozpoznanie objawów jest kluczowe dla zapobiegania dalszym uszkodzeniom oraz szybkiego powrotu do pełnej sprawności. Co więc zrobić, gdy kolano zaczyna boleć?

Przyczyny przeciążeń w kolanie


Przeciążenie kolana wynika z nadmiernej aktywności i objawia się stanem zapalnym, bólem i ograniczeniem ruchomości. To dość powszechny problem, który zazwyczaj nie jest groźny dla zdrowia – pod warunkiem, że pacjent szybko podda się odpowiedniej terapii, zwykle rehabilitacyjnej. Najczęstsze przyczyny bólu kolana to m.in.:
  • intensywne uprawianie sportu,
  • brak rozgrzewki lub niewłaściwie przeprowadzony trening,
  • niewystarczająco wzmocnione mięśnie,
  • nadwaga i otyłość,
  • brak regeneracji po wysiłku,
  • praca obciążającą stawy.

Powtarzającego się bólu nie należy lekceważyć. Dość często popełnianym błędem przy problemach z jednym kolanem jest jego oszczędzanie, a w rezultacie obciążanie drugiego. Takie bagatelizowanie objawów może doprowadzić do nasilenie objawów, a co za tym idzie, powstania zmian patologicznych.

Jakie objawy świadczą o przeciążeniu?


Oprócz bólu i obrzęku, przeciążeniu w kolanie może towarzyszyć także uczucie niestabilności stawu, ograniczenie jego ruchomości (a nawet zablokowanie ruchu) i wyraźne trudności w poruszaniu się. Pojawia się również “trzaskanie" lub przeskakiwanie w stawie podczas ruchu oraz miejscowe występowanie uczucia ciepła, mrowienia lub drętwienia. Jeśli obserwujesz jeden lub kilka z wymienionych powyżej symptomów, jest to sygnał do natychmiastowej konsultacji z lekarzem.

Co zrobić, gdy kolano zaczyna boleć?


Drobne przeciążenia kolan często ustępują same, jeśli tylko odpoczniemy od treningów. Zazwyczaj ból mija po kilku dniach odpoczynku. Jednak w przypadku poważniejszych kontuzji, leczenie na własną rękę może nie wystarczyć. Stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych nie rozwiązuje problemu, a jedynie maskuje objawy. Kluczowa jest diagnoza postawiona przez lekarza specjalistę, który oceni, czy potrzebna jest rehabilitacja czy też – w poważniejszych przypadkach – interwencja chirurgiczna.

Jak zapobiegać przeciążeniom kolan?


Aby uniknąć bólu i wizyty w gabinecie lekarskim, należy stosować się do kilku zasad, które w łatwy sposób pomogą ograniczyć ryzyko wystąpienia dolegliwości:
  • regularne rozciąganie – poprawia elastyczność mięśni i więzadeł, redukując tym samym prawdopodobieństwo pojawienia się kontuzji,
  • zbilansowana dieta – nadwaga i otyłość zwiększają obciążenie stawów i mogą prowadzić do ich degeneracji, dlatego warto utrzymywać odpowiednią masę ciała,
  • dobrze dobrane obuwie – powinny zapewniać wsparcie i amortyzację dla stawów, aby zmniejszyć siłę uderzenia o podłoże,
  • przygotowanie do treningu – rozgrzewka powinna obejmować dynamiczne ćwiczenia, przyzwyczajające mięśnie i stawy do intensywniejszego wysiłku, aby uniknąć wystąpienia urazu.
Więcej o tym, jak zadbać o stawy kolanowe, znajdziesz w artykule dostępnym na naszej stronie.


Przeciążenie w kolanie może znacząco utrudniać codziennie czynności, dlatego nie powinno się go bagatelizować. Niezwykle istotne jest więc dbanie o stawy każdego dnia, aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości bólowych i zapewnić sobie komfort. Świadome podejście do zdrowia stawów pozwala cieszyć się aktywnością i dobrym samopoczuciem przez długie lata.