Pływanie to znakomita forma rekreacji, ponieważ angażuje większość mięśni. Ta aktywność przynosi same korzyści – pomaga utrzymać kondycję fizyczną i dobre samopoczucie oraz wzmacnia stawy. Jest to sport dla każdego i na każdą porę roku. Ważne, aby wybrać odpowiedni dla siebie styl pływania, dostosowując go do stanu zdrowia, własnych możliwości oraz do efektów, jakie chcemy osiągnąć.


Dlaczego warto pływać i ćwiczyć w wodzie?

Ćwiczenia w wodzie mają korzystny wpływ na nasze zdrowie: nie przeciążają kręgosłupa oraz innych elementów narządu ruchu. Wzmaciają natomiast mięśnie, zwłaszcza grzbietu, które stabilizują kręgosłup. Pływanie zwiększa stabilizację oraz ruchomość kolan. Jest to doskonała forma ruchu, podczas której szybko spala się tkankę tłuszczową. Wspomaga również układ oddechowy, a dzięki temu zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu, zawału serca i cukrzycy. Z kolei regularne oddychanie i wydzielanie endorfin oddziałuje na nas kojąco i relaksująco. Wszystkie te korzyści można osiągnąć, pływając 2-3 razy w tygodniu.


Wpływ na stawy kolanowe

Basen jest doskonałym miejscem dla tych, którzy mają problem z kolanami. Podczas pływania nasze stawy są całkowicie odciążone – dzięki temu zwiększa się ich stabilizacja i ruchomość. Nasz organizm może wykonać w wodzie większą liczbę ruchów niż podczas innych aktywności. Jest to możliwe dzięki temu, że nasze ciało waży tam 1/10 swojej masy na lądzie. Zdecydowanie ułatwia to szybką poprawę stanu kolan.


Pływanie jest istotnym elementem rehabilitacji po urazach czy operacjach na stawie kolanowym. W basenie można wykonywać ćwiczenia w pełni swobodnie. Woda podczas aktywności fizycznej amortyzuje ruch ciała i wypiera je do góry. Dzięki temu ryzyko nowej kontuzji jest minimalne, a jednocześnie trening jest efektywniejszy. Regularne ćwiczenia zdecydowanie wzmocnią Twoje kolana po urazie.


Jaki styl pływania wybrać?

Kluczowe jest stosowanie technik pływackich naprzemiennie – skupiając się tylko na jednej, zwiększamy możliwość przeciążenia konkretnych partii mięśniowych.
Osoby, które mają problem ze stawami kolanowymi, powinny unikać stylu klasycznego , a wybierać pływanie stylem grzbietowym oraz kraulem. Poniżej ich krótka charakterystyka.


Kraul – pomaga w szybkim spalaniu tkanki tłuszczowej. Polecany jest do korekcji koślawości kolan oraz płaskostopia. Unikać tego stylu pływackiego powinny osoby ze skoliozą.


Styl grzbietowy – wzmacnia mięśnie, odciąża stawy, dodatkowo rozluźnia okolicę szyi, karku, ramion oraz mięśni piersiowych. Wpływa on na kondycję całego ciała i pomaga w korekcji takich wad postaw jak: koślawość kolan, płaskostopie oraz plecy okrągłe.

Istotnym czynnikiem jest stosowanie prawidłowej techniki. Często popełniane błędy to:
  • głowa wystawiona nieustannie nad powierzchnię wody – należy ją rytmicznie wynurzać i zanurzać,
  • zbyt szybkie i obszerne ruchy kończyn górnych,
  • nadmierne ruchy w stawach kolanowych.


Aqua Aerobik

Nawet jeśli nie umiesz pływać, możesz ćwiczyć w wodzie. Wystarczy, że zapiszesz się na aqua aerobik, który znakomicie modeluje sylwetkę, wzmacnia mięśnie i poprawia wytrzymałość stawów. Dzięki sile wyporowej wody – nie obciąża się kolan, a ryzyko kontuzji jest minimalne.