Nie od dziś wiadomo, że wszystkie organy i części naszego ciała po pewnym czasie ulegają większemu lub mniejszemu zużyciu. Nie ma w tym nic złego - jeśli procesy te nie zachodzą w młodym wieku, jest to po prostu efekt starzenia się ludzkiego organizmu. Czasami zdarza się jednak, że zużyte czy obolałe elementy to wynik nadwyrężania pewnych obszarów ciała. Dzieje się tak, ponieważ wiele osób nie wie, w jaki sposób należy prawidłowo dbać o kolana.

Przyczyny bólu stawów


Powodów, dla których odczuwamy ból w kolanach może być wiele. Przyczyną mogą być na przykład nasze geny. Nierzadko do dolegliwości w tej części ciała przyczynia się również nadmierna otyłość, która obciąża kolana, duża aktywność fizyczna (szczególnie widoczne u sportowców) czy zła dieta. Częstym efektem nieprawidłowej troski o stawy kolanowe jest finalnie choroba zwyrodnieniowa, o której przeczytacie w artykule na temat choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego.

Nie zapominajmy, że boleści w kolanach to także kwestia wieku, przebytych kontuzji czy nieprawidłowości w budowie samego stawu.

Ból i zgrzytanie w kolanach - kiedy zgłosić się do lekarza?


Poniżej znajdziecie listę symptomów, przy których odczuwaniu powinniście zgłosić się do lekarza specjalisty. Warto obserwować nasze kolana, szczególnie, jeśli niepokoją nas nieprzyjemne zgrzyty lub nieregularne trzaśnięcia w tym miejscu (np. w momencie wchodzenia pod górę). Niepokojące objawy to m.in.:

• różnego rodzaju ból, np. podczas wstawania z pozycji siedzącej, spaceru po nierównym podłożu (kamienie, dziury na drodze),
• nieprzyjemne ukłucia w kolanie,
• zaburzenia osi stawu,
• zaczerwienienia, opuchliznę, obrzęk.

W jaki sposób dbać o kolana na co dzień?


Przede wszystkim należy pamiętać, że jeśli mamy już świadomość występowania pewnych nieprawidłowości, musimy zmienić nasz styl życia. Istotnym zmianom musi ulec nie tylko sposób poruszania się, częstotliwość i intensywność ćwiczeń czy dieta, ale i myślenie oraz kompleksowa troska o nasz organizm. W jaki sposób dbać o siebie w przypadku dolegliwości kolan?

• uważaj na zbytnie przeciążenie ciała - unikaj noszenia ciężkiego bagażu, zakupów, dźwigania,
• staraj się utrzymywać stałą, odpowiednią dla obciążenia stawów wagę ciała,
• zadbaj o zdrową i zbilansowaną dietę, bogatą w witaminę C, rośliny strączkowe, drożdże piwne, jajka, żelatyną i ryby,
• ogranicz intensywne i długie aktywności fizyczne, takie jak bieganie, piłka nożna czy koszykówka i zastąp je spacerami, szybszym marszem oraz pływaniem,
• pamiętaj, że nasze stawy nie lubią bezczynności - jeśli Twoja praca ma charakter siedzący, pozwól kolanom na krótką przerwę i od czasu do czasu zmień pozycję,
• staraj się unikać miękkich i zapadających się siedzisk, twardsze są zdecydowanie lepsze dla Twoich stawów,
• unikaj chodzenia w wysokich szpilkach i butach o zupełnie płaskiej podeszwie,
• nie używaj leków przeciwbólowych w sposób ciągły - to środek doraźny; stosując je regularnie oszukujesz swój organizm, robiąc więcej, niż pozwala Ci Twoje zdrowie, co może spowodować uszkodzenie stawów.

Stawy kolanowe to niezwykle ważny element dla ruchu naszego ciała. Warto pamiętać, by troszczyć się o nie każdego dnia, stosując odpowiednią dietę, dbając o układ odpornościowy i uprawiając adekwatne do możliwości organizmu aktywności fizyczne. Jak pokazuje powyższy artykuł, intensywny i sportowy tryb życia nie zawsze służy naszemu zdrowiu, a nadmierne eksploatowanie stawów czy mięśni może przyczynić się do ich degradacji (choroby zwyrodnieniowej stawów). Jeśli masz pytania, zapraszamy do kontaktu.