Kolana, choć pozornie silne i mocne, bywają bardzo często narażone na różnego rodzaju kontuzje i urazy. To bardzo ważna i skomplikowana część naszego ciała. Stawy kolanowe odpowiadają nie tylko za naszą sprawność ruchową, ale i amortyzację. Gdy tej ostatniej brakuje, odczuwamy ból. Jak sobie z nim radzić?

Dlaczego kolana bolą?


Przyczyn bólu kolan może być naprawdę wiele. Bardzo często, odczuwany w tej części ciała dyskomfort przypisywany jest zaawansowanemu wiekowi, obciążeniom lub predyspozycjom wynikającym z genetyki. Problemy z kolanami mogą mieć jednak zupełnie inne podłoże. Nierzadko źródłem bólu jest otyłość i zła dieta, wcześniejsze urazy lub choroba zwyrodnieniowa stawów.

Naturalny sposób na ból kolan


W wielu przypadkach ból znika po zażyciu środków przeciwbólowych i przerwie w uprawianiu sportu (lub wykonywaniu ćwiczeń o mniejszej intensywności). Tabletki czy zastrzyki pozostają domeną specjalistów ortopedii i nie są powszechnie dostępne. Wiele osób zapomina jednak o metodach, które są najprostsze i znajdują się w łatwo dostępnych produktach spożywczych.

Bromelaina to enzym trawiący białka, uzyskiwany z owoców ananasa. Posiada silne działanie przeciwzapalne, dzięki czemu łagodzi ból i opuchliznę. Wspomaga również gojenie ran i odbudowę tkanek. Ale to nie wszystko - bromelaina hamuje także działanie czynników, które wywołują ból i pobudza rozkład włóknika - białka, które bierze udział w procesie krzepnięcia krwi.


Warto wiedzieć, że w celach leczniczych, enzym ten powinno zażywać się na czczo. Jeżeli jednak przyjmujemy go w postaci ananasa, a nie lekarstwa, warto pokusić się o zrobienie bardzo smacznego i energetycznego koktajlu. Dzięki niemu nie tylko poznamy nowe smaki, ale i złagodzimy ból stawów kolanowych. Jak zrobić koktajl na bolące stawy? Dokładny przepis znajdziecie tutaj.