Bóle kolan najczęściej pojawiają się, gdy jesteśmy w ruchu – głównie podczas aktywności fizycznej lub codziennych czynności. Niemniej jednak, niektórzy pacjenci odczuwają ból również w trakcie spoczynku, zwłaszcza przy utrzymywaniu kolana w jednej pozycji, np podczas snu. Istnieje wiele czynników, które mogą wywoływać tego rodzaju dolegliwości. Jeśli wystąpią objawy, które prowadzą do nieprzespanych nocy, warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, aby zapobiec poważniejszym problemom zdrowotnym. Sprawdź, co może je powodować i jakie leczenie wdrożyć.

Przyczyny bólu kolan w nocy


Nocne dolegliwości związane z kolanami mogą być wywołane urazem, nadwagą, wiekiem, siedzącym trybem życia, stanem zapalnym stawów czy nawet przyjmowaniem niektórych leków. Istotne znaczenie ma w tym kontekście umiejscowienie schorzenia. Bóle po wewnętrznej stronie kolana zwykle wskazują na uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej, zapalenie gęsiej stopki, uszkodzenia chrząstki stawowej bądź uszkodzenia więzadła pobocznego przyśrodkowego. Z kolei za dyskomfort lub ból w przedniej części stawu zwykle odpowiadają choroby stawu rzepkowo-udowego - chondropatie lub niestabilności.

Objawy towarzyszące


Dolegliwości dokuczające w nocy utrudniają zasypianie albo powodują częste wybudzenia. Oprócz samego bólu, może wystąpić również opuchlizna, ocieplenie w okolicy kolana czy nadwrażliwość na dotyk. Czasem obserwuje się także sztywność stawu lub uczucie braku stabilności, skutkujące utykaniem. Brak interwencji w odpowiednim czasie prowadzi do intensyfikacji dolegliwości, które przeradzają się w rwące bóle, promieniujące na całe nogi.

Diagnostyka


Specjalista w pierwszej kolejności przeprowadza pogłębiony wywiad z pacjentem. Następnie, w zależności od uzyskanych informacji, zleca dodatkowe badania, pozwalające dokładnie zobrazować to, co się dzieje w kolanie – USG, RTG, rezonans magnetyczny czy tomografię. Po analizie wyników podejmuje decyzję dotyczącą sposobu leczenia.

Jak leczyć nocne bóle kolan?


Proces leczenia jest ściśle uzależniony od przyczyn występowania bólu kolan. Kuracja zachowawcza pozwoli na doraźne i chwilowe uśmierzenie bólu. Do tego typu sposobów zaliczamy m.in:
  • zimne lub naprzemiennie zimne i ciepłe kompresy,
  • stosowanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych,
  • używanie maści i żeli leczniczych,
  • ćwiczenia rozluźniające i wzmacniające kolano,
  • masaże.

Nie powinniśmy jednak traktować tych rozwiązań jako w pełni skutecznych sposobów leczenia. W przypadku, gdy po 2-3 dniach dolegliwości nie ustępują, konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Nie warto odwlekać wizyty u lekarza, ponieważ wczesna i trafna diagnoza może uchronić przed poważnymi powikłaniami oraz interwencją chirurgiczną.