Blokada ortopedyczna to nic innego, jak iniekcja substancji sterydowej. Jej zadaniem jest natychmiastowe i całkowite wyeliminowanie stanu zapalnego, a co za tym idzie, dolegliwości bólowych.


Blokada, jak sama nazwa wskazuje, „blokuje” ból przez wyeliminowanie stanu zapalnego dzięki czemu pacjent przestaje odczuwać dyskomfort. Dzieje się tak dzięki przeciwzapalnemu oddziaływaniu zastosowanej w blokadzie substancji czyli sterydowi. Zwykle stosowany jest Diprophos, który podawany dostawowo bądź dotkankowo w szybki sposób hamuje proces zapalny. Może być łączony z środkiem przeciwbólowym czyli Lignokainą, która potęguje działanie sterydu.


Procedura podania leku jest małoinwazyjna i polega na wstrzyknięciu w zapalnie zmienione miejsce sterydu za pomocą igły i strzykawki. Zabieg zwykle wykonywany jest w warunkach gabinetu lekarskiego i pacjent po kilkudziesięciu minutach może wrócić do domu. Należy pamiętać, że ostrzyknięte miejsce może przez kilka godzin być bardziej bolesne. Po tym okresie przychodzi ulga, która może trwać od kilku dni nawet to wielu miesięcy.
W trakcie diagnostyki i leczenia możemy zastosować trzy rodzaje blokad nerwowych:
– blokada diagnostyczna - jej celem jest potwierdzenie umiejscowienia źródła bólu,
– blokada prognostyczna - jej zdaniem sprawdzenie, czy przerwanie przewodnictwa w nerwie zniweluje lub wyeliminuje ból,
– blokada terapeutyczna - jest najpopularniejsza i stosuje się ją, aby zmniejszyć ból przez eliminację stanu zapalnego.

Warto zaznaczyć, że blokada ortopedyczna może dawać wiele niepożądanych efektów ubocznych jak skoki ciśnienia bądź wahania poziomu glukozy oraz jest tylko doraźnym środkiem, leczącym objawy, a nie przyczyny. Może przynieść wiele korzyści, gdy koniecznie jest natychmiastowe zmiejszenie dolegliwości. Jednak nie należy jej stosować długofalowo ponieważ steryd uszkadza tkanki czyli mięśnie, ścięgna, więzadła, chrząstkę stawową przez co w ogólnym rozrachunku może pogłębiać chorobę. Dlatego pamiętajmy, że należy leczyć się przyczynowo przez wyeliminowanie przyczyny, a nie objawowo, co pozwoli na pełne wyleczenie.