Staw kolanowy, jako największy staw w naszym organizmie, pracuje niemal bez przerwy i tym samym jest narażony na liczne obciążenia. Jego skomplikowana i delikatna budowa sprawia, że łatwo o uszkodzenie, nawet zwyrodnienie. Jednym z sygnałów, które mogą wskazywać na problemy z kolanem, są trzaski pojawiające się podczas ruchu. Przyczyn takiego zjawiska może być wiele. Mogą zarówno świadczyć o fizjologii jak i patologii. Oto najczęstsze z nich:

  • Kawitacja czyli występowanie pęcherzyków gazu – jednym z najczęstszych powodów strzelania w kolanach jest powstawanie i pękanie pęcherzyków gazu w płynie stawowym. To zjawisko jest naturalne i zazwyczaj nie stanowi powodu do niepokoju.
  • Przeskakiwanie więzadeł lub ścięgien – w niektórych przypadkach więzadła lub ścięgna mogą przeskakiwać na wypukłościach kostnych w stawie kolanowym, co powoduje słyszalny trzask. Zjawisko to jest najczęściej nieszkodliwe, choć może być nieco uciążliwe.
  • Uszkodzenia chrząstki stawowej, zmiany zwyrodnieniowe – uszkodzenie czy nierówność na powierzchni chrząstki stawowej, np. w wyniku urazu, przeciążenia lub wczesnych zmian zwyrodnieniowych, mogą prowadzić do nieregularnej pracy pomiędzy powierzchniami stawowymi, co wywołuje dźwięk strzelania.
  • Uszkodzenia łąkotek – uszkodzenie lub degeneracja łąkotek, które działają jako stabilizatory i amortyzator w stawie kolanowym, może prowadzić do strzelania w kolanie, szczególnie podczas zginania i prostowania nogi.

Kiedy warto zgłosić się do lekarza?


Choć strzelające kolana często nie są bolesne i można z nimi funkcjonować, to czasami, „trzaski” mogą być sygnałem poważniejszego problemu zdrowotnego. Tym bardziej jeśli oprócz samego nieprzyjemnego dźwięku wydawanego przez kolano, odczuwalny jest ból lub objawy stanu zapalnego takie jak obrzęk, trudności w poruszaniu się, zaczerwienienie czy ograniczenie zakresu ruchomości, to należy koniecznie udać się do ortopedy.
W takich przypadkach niezbędne może być wykonanie badań obrazowych – USG, RTG, rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej. Na podstawie wyników badań lekarz będzie mógł zaproponować odpowiednie leczenie.

"Trzaski" w kolanie to dość powszechna przypadłość i powodów jej występowania może być wiele. Kluczowe jest więc utrzymanie równowagi między aktywnością a odpoczynkiem, odpowiednie nawodnienie i stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety. Jeśli trzaskaniu towarzyszą objawy takie jak ból, obrzęk czy ograniczenie ruchomośc,i należy skonsultować się z lekarzem. Diagnostyka, odpowiednia terapia oraz zdrowy styl życia mogą znacząco poprawić komfort życia i zdrowie stawów.