Czego nie robić kolanom? Oto lista 5 niezdrowych przyzwyczajeń, które z pewnością poczujecie w kościach!

Dźwiganie


Ciężkie zakupy, torba, nosidełko, sztangi na siłowni… Na noszenie jesteśmy narażeni wszędzie i cały czas. Co na to nasze kolana? Dzielnie znoszą ogromne obciążenia i amortyzują wstrząsy, jednak każdy dodatkowy kilogram, przyczynia się do pogorszenia ich kondycji. Jeśli to tylko możliwe, zamieńmy torebkę na plecak, nosidełko na wózek, a zakupy rozkładajmy w rękach równomiernie. Niezwykle ważny jest sposób podnoszenia ciężarów – za każdym razem należy to robić kucając i wstając z wyprostowanymi plecami. Uchroni to przed urazami zarówno kręgosłup, jak i kolana. W trakcie wykonywania zwykłych czynności, na stawy czyha wiele zagrożeń, klikając tutaj, dowiecie się na co jeszcze warto uważać.

Fast foody i niezdrowa dieta


Niezdrowa dieta to więcej kilogramów, więcej kilogramów to wyższa waga, wyższa waga, to bardziej obciążone kolana. Zasada jest prosta – jedzmy zdrowo, pamiętajmy o regularnych posiłkach i niewielkich porcjach. Oczywiście, każdemu zdarza się chwila słabości, jednak jeden niezdrowy posiłek, to nie to samo, co niezdrowa dieta. Zawarte m.in. w fast foodach tłuszcze zwierzęce niekorzystnie wpływają na zdrowie, podnoszą poziom cholesterolu, wspomagają rozwój otyłości i cukrzycy. Dodatkowo podczas smażenia, pod wpływem wysokiej temperatury, wytwarzają się akryloamidy - związki odpowiedzialne za stany zapalne. Konserwanty, w które bogate jest przetworzone jedzenie, to kolejny cichy zabójca kolan. Nie zapominajmy też o cukrze – produkcie zakwaszającym i przyczyniającym się do powstawania stanów zapalnych. Chwila przyjemności nie jest chyba warta utraty zdrowia?

Siedzący tryb życia


8 godzin za biurkiem, przemieszczanie się samochodem, a po powrocie do domu odpoczynek na kanapie, to błyskawiczna droga do utraty zdrowia kolan. Ruch to podstawa we wzmocnieniu mięśni i stawów, a także zwiększeniu ich ruchliwości i zmniejszeniu sztywności. Aktywność fizyczna to również sposób na utrzymanie prawidłowej wagi, której przyrost bardzo mocno obciąża kolana. Nic więc dziwnego, że przy siedzącym trybie życia, jesteśmy zdecydowanie bardziej narażeni na różnego typu kontuzje, urazy i choroby. Jak sobie z tym radzić? W czasie pracy należy co jakiś czas wstawać od biurka, aby uniknąć stanu zastania. Więcej o sposobach na zdrowe kolana przy pracy biurowej pisaliśmy tutaj. Kolejnym krokiem, który należy na stałe wprowadzić do tygodniowego planu, jest regularne ćwiczenie – nawet 20 minut treningu, 2 razy w tygodniu, zdecydowanie polepszy kondycję stawów. Jednak tu też znajduje się haczyk – zaczynajmy ćwiczyć stopniowo. Wyczerpujący trening na siłowni, po długim okresie braku aktywności, może kolanom bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Spacery, basen, jazda na rowerze, czy joga to aktywności idealne – znajdźcie taki rodzaj sportu, który sprawia Wam przyjemność, a z pewnością nie będziecie chcieli z niego zrezygnować!

Nieleczone kontuzje


Ignorowanie bólu, przeskakiwania i opuchlizny kolan nigdy nie prowadzi do niczego dobrego. Mitem jest, że kontuzje można rozchodzić, a uporczywe dolegliwości zawsze zwiastują problem z daną częścią ciała. Właśnie dlatego nigdy nie należy ich ignorować. W przypadku urazów i kontuzji kolan warto zawsze skonsultować się z ortopedą. Będziecie mieć wtedy gwarancję, że dłużej utrzymacie zdrowie stawów - przezorny zawsze ubezpieczony!

Używki


Do tego, że papierosy i alkohol działają szkodliwie na organizm człowieka, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Zresztą żaden nałóg nie jest dobry dla zdrowia. Lampka czerwonego wina do obiadu to zupełnie inna kwestia niż cotygodniowa, mocno zakrapiana impreza. Alkohol jest bardzo kaloryczny – przyczynia się więc do wzrostu masy ciała. Dodatkowo ma działanie rakotwórcze, a także negatywnie wpływa na mózg i układ nerwowy. Palenie papierosów wpływa natomiast na układ oddechowy, powoduje nowotwory, choroby serca, zębów, oczu, skóry, czy układu pokarmowego. Nikotyna ma również szkodliwy wpływ na stawy – palenie może zwiększyć ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów.

Niezdrowe nawyki to cisi zabójcy kolan. Wystrzegając się powyższych 5 zagrożeń, zapewnicie sobie i swoim stawom lepszą kondycję!