Więzadło krzyżowe przednie (ACL, WKP) odpowiada w bardzo dużym stopniu za stabilność i prawidłowe funkcjonowanie kolana. Zapobiega ono wysuwaniu się goleni do przodu względem kości udowej, ogranicza ich rotację, oraz stabilizuje kolano w płaszczyźnie czołowej. Zapewnia także warunki do prawidłowego funkcjonowania łąkotek oraz chrząstek.

Piłka nożna, narciarstwo oraz koszykówka to główne sporty, w czasie których dochodzi do zerwania ACL. Mechanizm urazu to zwykle bezpośrednie uderzenie bądź skręcenie.

Rozpoznanie


Rozpoznanie zerwanego ACL opieramy na objawach opisywanych przez pacjenta, wśród których dominującym jest narastający stopniowo obrzęk kolana. Ponadto wykonujemy badania ortopedyczne przy wykorzystaniu prostych testów oraz badania obrazowe czyli USG i NMR. Warto podkreślić, że staw kolanowy dzięki sprawnemu mechanizmowi kompensacyjnemu szybko wraca po urazie do normy, a pacjent nie ma świadomości, że bez ACL staw funkcjonuje nieprawidłowo i zaczyna zużywać się w przyśpieszonym tempie, co prowadzi do w bardzo krótkim czasie do powstania choroby zwyrodnieniowej i całkowitego zniszczenia kolana.

Leczenie


Leczenie zerwanego więzadła krzyżowego przedniego polega na jego rekonstrukcji przy użyciu tkanek własnych, pobranych od dawcy bądź sztucznych plecionek. Więcej informacji o zabiegu rekonstrukcji znajdziecie tutaj

Rehabilitacja


Fizjoterapia po zabiegu rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego zaczyna się następnego dnia po zabiegu. Najczęściej przez 3 do 6 tygodni staw kolanowy pozostaje zabezpieczony ortezą. Pacjent przez 2-3 tyg. używa kul. Powrót do pełnego funkcjonowania, również do sportu jest możliwy po 3,5-4 miesiącach.