Z jednej strony sport to zdrowie, z drugiej ryzyko kontuzji. Jak ćwiczyć, żeby aktywność fizyczna wzmacniała nasze stawy kolanowe, a nie je uszkadzała?

Rozgrzewka i rozciąganie to konieczność


Mimo że rozgrzewka nie wydaje się dla początkujących zbyt atrakcyjna, jest jedną z najważniejszych części treningu. Dlaczego? Dzięki niej (jak sama nazwa wskazuje) rozgrzewamy mięśnie, ścięgna i więzadła, zapobiegając kontuzjom oraz umożliwiając bardziej efektywne ćwiczenia. Zwiększa ona również pojemność płuc, przez co łatwiej kontrolować oddech w trakcie wysiłku. Po „rozruszaniu” organizmu i wykonaniu właściwego treningu należy pamiętać o jeszcze jednym, bardzo istotnym kroku. Rozciąganie, bo o nim mowa, przyspiesza regenerację po ćwiczeniach (przyśpieszając tym samym przyrost mięśni), zwiększa ruchliwość stawów, a także uodparnia układ ruchu na urazy mechaniczne. Podsumowując – trening bez odpowiedniego początku i zakończenia, jest czasem straconym.

Męcząco nie znaczy efektywnie


Jeśli dawno nie ćwiczyliście i planujecie rozpocząć bardzo intensywne treningi – popełniacie wielki błąd. Czasem mniej znaczy więcej, szczególnie jeśli chodzi o aktywność fizyczną. Rozpoczynając swoją sportową przygodę, nie możecie zacząć od podnoszenia wielkich ciężarów, pięć razy w tygodniu. Ruch należy wprowadzać stopniowo, aby nie ulec kontuzjom, które mogą nie tylko zakończyć Waszą przygodę z treningami, ale także znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie.

Trening dobrany indywidualnie, treningiem najlepszym


Każdy organizm ma inne możliwości, predyspozycje, siłę i wydolność. Uniwersalne treningi nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem. Na początku sportowej drogi, należy wybrać ćwiczenia dostosowane do możliwości i celu, który chce się osiągnąć. Porady u specjalisty należy zaczerpnąć przede wszystkim, jeśli macie problemy zdrowotne, lub też w przeszłości zdarzały Wam się urazy. Niepoprawnie wykonywane ćwiczenia mogą bardzo mocno obciążyć stawy, w szczególności kolanowe.

Odpowiednia technika gwarancją sukcesu


Nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń to prosta droga do kontuzji. Może także sprawić, że nasz wysiłek pójdzie na marne, ponieważ rezultaty nie będą widoczne. Aby nie narażać się na niepożądane efekty, należy wiedzieć jak wykonywać wybrane ćwiczenia. W tej kwestii najlepiej poprosić o pomoc doświadczonego trenera, który na bieżąco będzie w stanie korygować Waszą postawę i technikę.

Odpoczynek kluczem do formy


Początkującym sportowcom często wydaje się, że im więcej i częściej będą ćwiczyć, tym szybciej osiągną wymarzone efekty. Tymczasem takie działania mogą przynieść odwrotne skutki. W trakcie odpoczynku organizm się regeneruje, przez co następuje większy przyrost mięśni i wzrost ich wytrzymałości. Paradoksalnie, to właśnie odpoczynek i sen przybliżają do osiągnięcia wyznaczonego celu bardziej niż kolejne godziny spędzone na siłowni.

Aktywność to nie wszystko


Aby poprawić stan swojego zdrowia, zadbać o kondycję i polepszyć samopoczucie, nie wystarczą same ćwiczenia. Do sukcesu potrzebna jest jeszcze zbilansowana dieta, wystarczająca ilość snu i odpowiednie nawodnienie. Początki zawsze bywają trudne, jeśli jednak uda Wam się zmienić nastawienie i przetrwać pierwsze tygodnie – gwarantujemy, że nie będziecie żałować podjętej decyzji, a Wasze stawy kolanowe będą Wam wdzięczne!