Zdrowe kości to podstawa prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Nasz układ kostny realizuje wiele ważnych zadań. Najważniejszą jego rolą jest nadawanie ciału odpowiedniego kształtu i stanowienie dla niego podpory. Kości osłaniają również narządy wewnętrzne, magazynują sole mineralne i biorą udział w tworzeniu się krwi. Bez nich nie moglibyśmy się też poruszać, ponieważ niemożliwe byłoby przenoszenie siły mięśni. Wszystkie powyższe fakty nie pozostawiają najmniejszych wątpliwości, że warto dbać o kości. Jeżeli nie wiecie jak, koniecznie czytajcie dalej.

Odżywiaj się zdrowo


Prawidłowa dieta, to obok ruchu najważniejszy czynnik wpływający na zdrowie naszych kości. Chcąc o nie zadbać, musimy uwzględnić w niej przede wszystkim produkty zawierające wapń (mleko, sery, kefir, jogurty, przetwory), a także bor (owoce, zielone warzywa), witaminę K (szpinak) i witaminę D (jaja, masło, kasza). Osoby dbające o zdrowie układu kostnego powinny włączyć do jadłospisu również kapustę, sałatę, brokuły, zioła (świetne zamiast soli), sery czy razowy chleb.

Naszym kościom szkodzą natomiast: nadmiar soli, alkohol, fosfor (zawarty m.in. w zupach w proszku) i bardzo tłusty nabiał. Unikajmy też niskokalorycznych diet, które uwzględniają zbyt niską zawartość tłuszczów (są one niezbędne do przyswajania witaminy D).

Zadbaj o aktywność fizyczną


Kości potrzebują ruchu - źle znoszą wielogodzinne siedzenie i brak zmian w przyjętej pozycji. Gdy się ruszasz, procesy budowy układu kostnego zostają pobudzone. Ponadto, pod wpływem obciążenia mechanicznego poprawia się mineralizacja kości.

Ruch jest zatem niezbędny - zarówno w czasie wolnym jak i podczas pracy. Osobom nielubiącym biegania czy maszerowania, zaleca się pływanie lub jazdę na rowerze. Pracownikom biurowym natomiast, polecamy pamiętać o robieniu regularnych przerw i wykonywaniu „mini-ćwiczeń”, które pomogą rozruszać kości.

Dostarczaj organizmowi wapń


Podstawowym budulcem mocnych kości jest wapń. Badania wykazują jednak, że do odpowiedniego wchłaniania wapnia z przewodu pokarmowego, niezbędna jest również witamina D.

Dlaczego wapń jest tak ważny? Ponieważ odpowiada nie tylko za mocne kości, ale i prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, mięśniowego, hormonalnego oraz serca. Poza tym, pierwiastek ten spowalnia proces osteoporozy. Kobiety powinny dostarczać organizmowi każdego dnia co najmniej 1100mg wapnia, mężczyźni z kolei 800g.

Zrezygnuj z nałogów


Chcąc zadbać o swoje kości, pozbądź się nałogów. Alkohol, papierosy i kofeina to wrogowie Twojego układu kostnego. Nadmierne spożywanie alkoholu przyczynia się między innymi do zmniejszonej odbudowy kości. Dzieje się tak, ponieważ etanol ma negatywny wpływ na funkcjonowanie osteoblastów, czyli komórek tworzących kości. Z kolei, zawarte w dymie tytoniowym, toksyczne związki upośledzają wchłanianie wapnia i obniżają stężenie estrogenów. W przypadku Pań, które palą, następuje również szybsza utrata masy kostnej po menopauzie i nasila się ryzyko złamania szyjki kości udowej, nadgarstka bądź kręgosłupa. Zaleca się też picie maksymalnie jednej filiżanki kawy dziennie, ze względu na kofeinę, która podobnie jak nikotyna, zmniejsza wchłanianie wapnia.

Zwracaj uwagę na skutki uboczne przyjmowanych leków


Jeśli przyjmujesz na stałe jakieś leki, dowiedz się (np. pytając o to swojego lekarza) czy nie wpływają one negatywnie na Twoje kości. Ryzykowne mogą być m.in. sterydy, środki odwadniające czy hormony stosowane w przypadku chorób tarczycy. W aptekach znajdziesz także profilaktyczne preparaty wapniowe oraz zamienniki, które nie będą osłabiać układu kostnego.

Zdrowe kości mają ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Odpowiadają nie tylko za nadawanie ciału odpowiedniej formy i kształtu, ale też wspomagają pracę mięśni i osłaniają narządy wewnętrzne. Bez wątpienia warto więc o nie szczególnie zadbać.