Sezon narciarski w pełni. Jeszcze przez ponad miesiąc godzinami będziecie szusować po białym puchu. Ale wiadomo, jak każdy sport, także narty niosą za sobą ryzyko kontuzji. Dlatego poniżej znajdziecie dekalog bezpiecznego narciarza. Po zastosowaniu się do tych rad, ryzyko kontuzji zdecydowanie zmaleje.

1. Rozpocznij przygotowania jeszcze przed wyjazdem


Bardzo ważne jest, aby swoje przygotowania do wyjazdu na narty rozpocząć zdecydowanie wcześniej niż w dzień wyjazdu w czasie pakowania sprzętu. Tutaj http://bit.ly/2hzzxaI możecie znaleźć wszystkie informacje, jak prawidłowo przygotować się do sezonu.

2. Dobierz sprzęt pod okiem specjalisty


Na rynku dostępne jest wiele rodzajów nart, ale dobór tych najlepszych wcale nie jest taki prosty. Ważny jest wzrost, styl jazdy, stopień zaawansowania. Tylko specjalista będzie w stanie pomóc dobrać nam te odpowiednie dla nas. Źle dobrane narty mogę wyrządzić wiele złego.

3. Mierz siły na zamiary


Nie porywaj się z nartami na słońce. Jeżeli cały rok jesteś kanapowcem, nie oczekuj od siebie formy olimpijczyków. Szusowanie ma sprawić Ci przyjemność, a nie doprowadzić do wycieczenia organizmu. Twoje odczucia są najważniejsze. Wcale nie musisz być królem, albo królową stoku. Pamiętaj, zdrowie jest najważniejsze.

4. Przeprowadź rozgrzewkę przed szusowaniem


Najważniejszym elementem przed każdą aktywnością fizyczną jest rozgrzewka. To od niej zależy, czy organizm będzie dobrze przygotowany do większej intensywności. Nawet kilkuminutowa rozgrzewka, rozciąganie, trucht, pomoże ustrzec Wasze stawy przed wieloma niebezpiecznymi kontuzjami.

5. Jeździj tylko po wyznaczonych trasach


Zbaczanie z trasy jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków na stokach. Nie wiemy jaki jest tam rodzaj podłoża, albo inne niespodzianki, których pod śniegiem nie widać. Poza tym na wyznaczonych trasach jest po prostu wygodniej. Mamy swoje miejsce, przygotowany zjazd. Nie ma co ryzykować.

6. Rób sobie przerwy na ciepłą herbatę


O wychłodzenie organizmu nie trudno. Zwłaszcza, gdy przebywamy w minusowej temperaturze cały dzień. Warto więc co jakiś czas robić sobie przerwy na coś ciepłego. Po pierwsze dostarczymy organizmowi ciepła, a po drugie chwilę odpoczniemy i zregenerujemy siły.

7. Gdy odczujesz jakiekolwiek dolegliwości - odpuść


Nie wolno lekceważyć żadnych niepokojących dolegliwości. Gdy zaczyna nas coś boleć, lepiej przerwać choć na chwilę narciarskie szaleństwa, aby sprawdzić co się dzieje. Jeśli to tylko wynik zmęczenia, po odpoczynku ból ustąpi i będzie można wrócić na stok. Jeśli jednak, pomimo wypoczęcia, objawy się utrzymują, wówczas lepiej zrezygnować z dalszych jazd i po powrocie udać się do lekarza. Niewyleczony uraz może mieć poważne konsekwencje.

8. Nie przeciążaj organizmu


Gdy czujesz się zmęczony - odpocznij. Jazda nie będzie sprawiała Ci przyjemności, gdy będziesz przemęczony, a i kontuzję wtedy łatwiej.

9. Stopniowo kończ zjazdy


Wyciszanie organizmu po aktywności jest bardzo ważne. Rozciąganie, lekka gimnastyka. Mięśnie i stawy zrozumieją, że ich wysiłek się kończy i powoli wrócą do normalnego funkcjonowania. Jest to tak samo ważne, jak rozgrzewka. Nie zapominajcie o tym!

10. Uważaj na siebie!


Nic nie jest ważniejsze niż rozwaga. NIkt nie zadba o Ciebie tak dobrze, jak Ty. Jeśli bardziej doświadczeni znajomi wybierają trudniejszą trasę, a Ty nie czujesz się na siłach, odpuść. Podejmowanie fizycznych wyzwań ponad swoje siły i doświadczenie to wręcz proszenie się o kontuzję.