Praca siedząca to dla większości z nas norma. 8 godzin za biurkiem, a co gorsze ze zgiętymi kolanami. To jedna z większych krzywd jaką możemy wyrządzić swoim stawom. Pozycja taka powoduje, że rzepka jest nienaturalnie przyparta do kości udowej co prowadzi do uszkodzenia stawu rzepkowo-udowego. Sytuacja taka, potocznie zwana „zastaniem” stawu, może doprowadzić w skrajnych wypadkach nawet do zmian zwyrodnieniowych. Co więc zrobić, żeby nasze kolana, jak najlepiej znosiły czas spędzony w pracy? Już odpowiadamy.

1. Znajdź chwilę na spacer


Nie musisz wychodzić z pracy na godzinę, żeby pospacerować po okolicy. Wystarczy, że kilka razy wstaniesz i przejdziesz się po pokoju, w którym pracujesz. Stawy będą zmuszone do ruchu, przez co nie odczujemy tzw. stanu zastania. I co ważne im częściej wstaniemy od biurka, tym lepiej.

2. Nie siedź noga na nogę


Siedzenie w ten sposób niewątpliwie jest bardzo wygodne, ale też bardzo niezdrowe. Nie tylko zaburza całą postawę ciała, szpotawi kolano, ale także uniemożliwia dobry przepływ krwi, powodując żylaki.

3. Siedź prosto


Może się wydawać, że to rada dobra tylko dla chorego kręgosłupa. I dość oczywista. Jednak osłabienie pleców ma też wpływ na stawy kolanowe. Mięśnie stają się mniej wytrzymałe, przez co rzepka nie znajduje się w odpowiedniej pozycji i sukcesywnie ściera tkankę chrzęstną, prowadząc do jej zwyrodnienia.

4. Szpilki zostaw pod biurkiem


Panie bardzo często do biura wybierają buty na wysokim obcasie. Wygląda to bardzo ładnie, ale dla kolan to kolejna uciążliwość. Przez zbyt duże napięcie mięśnia czworogłowego powodują zmiany przeciążeniowe stawu rzepkowo-udowego i tym samym przyspieszają ich zużywanie. Jeśli tylko macie możliwość zmiany butów na płaskie, to nie należy się zastanawiać. A szpilki zostawcie tylko na ważne spotkania, albo wieczorne wyjścia.

5. Poćwicz za biurkiem


Co jakiś czas wyprostuj jedną nogę i zataczaj nią małe kółka. Później zmień nogę i co jakiś czas powtarzaj ćwiczenie. Jeśli nie możesz oderwać się od pracy, rób chociaż to. Nawet najmniejsza aktywność w ciągu dnia może być dużą ulgą dla stawów.

6. Rozciągaj się


Ważne jest, abyśmy dbali o elastyczność stawów. Dzięki regularnemu rozciąganiu się będą one bardziej wytrzymałe i już 8 godzin za biurkiem, nie będzie dla nich tak uciążliwe. W pracy też możesz się rozciągnąć. Wyprostuj maksymalnie nogę, a po chwili ją zegnij. Powtórz to kilka raz. Od razu poczujesz się lepiej.